Dzień dobry Po konsultacji 3 lekarzami psychiatrami na przestrzeni 2 lat 3 lekarzy stwierdziło u

3 odpowiedzi
Dzień dobry

Po konsultacji 3 lekarzami psychiatrami na przestrzeni 2 lat 3 lekarzy stwierdziło u mnie F.60 i F.32. Jeden z nich nawet zasugerował leczenie w szpitalu w całodobowym oddziale leczenia nerwic i zaburzeń osobowości, drugi z lekarzy nie wykluczał tej opcji natomiast 3 był przeciwko tej formie leczenia. W trakcie terapii z terapeutą psycholog wykluczył zaburzenie osobowości w badaniu mmpi-2 również nie zostało one stwierdzone. Zastanawiam się skąd taka różnica w diagnozie i z czego ona wynika. Mam mętlik w głowie i zastanawiam się potrzebuje leczenia farmakologicznego. Nie okaleczam się, nie mam myśli samobójczych. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź
Dziękuję za podzielenie się swoją sytuacją. Różnice w diagnozach oraz podejściach lekarzy mogą być frustrujące i wprowadzać zamieszanie. Ważne jest jednak pamiętanie, że psychiatria i psychologia to dziedziny, które nie zawsze są jednoznaczne i łatwe do zrozumienia. Diagnozy mogą różnić się w zależności od interpretacji objawów, historii pacjenta oraz indywidualnych doświadczeń i wiedzy lekarzy.

Rozbieżności w diagnozach mogą wynikać z wielu czynników, takich jak:

Subiektywność diagnozowania: Niektóre objawy mogą być trudne do zinterpretowania lub mogą występować w różnych kontekstach, co prowadzi do różnych diagnoz.

Złożoność zdrowia psychicznego: Zaburzenia psychiczne często współwystępują i mogą się nawzajem maskować, co utrudnia dokładne postawienie diagnozy.

Indywidualne podejście lekarza: Różni lekarze mogą mieć różne podejścia diagnostyczne i terapeutyczne. Niektórzy mogą być bardziej skłonni do rekomendowania hospitalizacji, podczas gdy inni mogą bardziej koncentrować się na terapii ambulatoryjnej.

Zmienne objawy: Objawy mogą zmieniać się w czasie, a pewne symptomy mogą być bardziej widoczne podczas jednej wizyty u lekarza niż podczas innej.

Jeśli odczuwasz mętlik w głowie i masz trudności z zrozumieniem różnic w diagnozach oraz zaleceniach, to warto podjąć następujące kroki:

Konsultacja z terapeutą: Oprócz wizyt u psychiatrów, rozmowa z terapeutą może pomóc Ci zrozumieć swoje myśli, uczucia i obawy, a także pomóc w analizie różnic w diagnozach.

Kontynuacja komunikacji: Warto kontynuować rozmowę z lekarzami, zadając im pytania dotyczące diagnoz i zaleceń, aby lepiej zrozumieć ich podejście i uzasadnienia.

Drugie zdanie: Jeśli nadal czujesz wątpliwości, możesz rozważyć konsultację u innego specjalisty psychiatry, aby uzyskać drugie zdanie w sprawie diagnozy i zaleceń.

Rozważenie leczenia farmakologicznego: Jeśli uważasz, że leczenie farmakologiczne może Ci pomóc, warto omówić tę opcję z lekarzem psychiatrą. Lekarz będzie mógł Cię poinformować o potencjalnych korzyściach, skutkach ubocznych oraz dostępnych opcjach leczenia.

Współpraca z terapeutą psychologiem: Terapeuta psycholog może również pomóc Ci ocenić potrzebę leczenia farmakologicznego i wesprzeć Cię w podejmowaniu decyzji dotyczących Twojego zdrowia psychicznego.

Pamiętaj, że decyzje dotyczące Twojego zdrowia psychicznego powinny być podejmowane we współpracy z profesjonalistami medycznymi, którzy dokładnie rozumieją Twoją sytuację. Warto również zwrócić uwagę na własne odczucia i intuicję w kwestii tego, co może Ci pomóc w poprawie samopoczucia.

Dzień dobry,

Różnice w diagnozach pomiędzy różnymi lekarzami mogą wynikać z kilku czynników, takich jak różnice w doświadczeniu, perspektywach, stylach diagnostycznych czy stopniu zaawansowania terapeutycznego. W psychiatrii i psychologii diagnozowanie jest procesem złożonym, opierającym się na analizie różnych aspektów życia pacjenta, symptomów, historii i obserwacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że diagnozy psychiatryczne nie zawsze są jednoznaczne i oczywiste, zwłaszcza gdy chodzi o subtelne różnice między pewnymi zaburzeniami. Różnice w diagnozach mogą wynikać z różnych interpretacji symptomów, skali nasilenia objawów, kontekstu życiowego pacjenta i dostępnych informacji. Nie jest rzadkością, że pacjenci otrzymują różne diagnozy od różnych specjalistów.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące diagnozy lub leczenia, warto kontynuować rozmowy z terapeutami i lekarzami psychiatrami, aby lepiej zrozumieć różnice w diagnozach i omówić możliwości leczenia. Jeśli masz mętlik w głowie i zastanawiasz się nad potrzebą leczenia farmakologicznego, warto to wyrazić swojemu terapeucie lub psychiatrze, aby mogli wspólnie ocenić Twoje potrzeby i podjąć odpowiednie kroki.

Ważne jest, aby kontynuować otwartą komunikację z profesjonalistami zdrowia psychicznego, którzy cię obecnie wspierają, i w razie potrzeby uzyskać dalsze wyjaśnienia dotyczące diagnoz i planu terapeutycznego. Pamiętaj, że diagnozy i plany leczenia są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a efektywna terapia często obejmuje współpracę i dialog między pacjentem a profesjonalistami zdrowia psychicznego.
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska
Zacisze Zmiany
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Rozbieżność w diagnozach wynikać może z różnego doświadczenia klinicznego tych specjalistów. Warto zaznaczyć, że diagnoza psychologiczna jest procesem skomplikowanym a nierzadko i długotrwałym. Rozumiem, że ten stan niepewności i braku jednoznacznej diagnozy może być frustrujący.
Testy psychologiczne są użytecznym narzędziem, ale w dobrej praktyce nie mogą stanowić jednoznacznego źródła diagnozy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozpoczęcie psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdyż jest oparty na badaniach naukowych i przynosi dobre rezultaty przy całkiem różnych problemach, które pojawiają się u pacjenta.
Zachęcam do konsultacji.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.