Dzień dobry, Poproszę o interpretację objawów/wyników i sugestię do jakiego specjalisty powinnam si

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Poproszę o interpretację objawów/wyników i sugestię do jakiego specjalisty powinnam się udać.

Mam 44 lata i następujące objawy:
- drżenie głowy np podczas mycia zębów, picia ze szklanki, wizyty u fryzjera lub kosmetyczki - w sytuacjach, gdy próbuję trzymać głowę prosto/sztywno
- od kilku miesięcy nawracające zawroty głowy, jakby szumy (nie jest to wynik słabego nawodnienia, bo dużo piję)
- sztywność stawów i coraz większe trudności w codziennych czynnościach jak np odkręcanie słoika (jakby brak siły, brak mocnego chwytu)
- ogólne zmęczenie, bez jakiegoś szczególnego powodu
Dodatkowo:
- często ucisk w żołądku, nudności, duże wzdęcia brzucha wieczorem
- gęsta wydzielina na tylnej ścianie gardła, której nie można ani odkrzsztusić, ani przełknąć i wrażenie "zaklejenia" w głowie/nosogardle (Erdomed etc nie usunęły problemu, nos jest drożny)

W USG i RTG ortopedycznych widoczne osteofity i zwyrodnienia poszczególnych stawów oraz kręgosłupa.
W bliskiej rodzinie wiele przypadków RZS.
Moje wyniki w tym zakresie są takie:
- Metoda immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.
W teście ANA3:
* DFS70 - w jednym badaniu (+) czyli graniczne, w badaniu powtórzonym - ujemne
* pozostałe antygeny ujemne
* Kontrola (Ws) - silnie dodatni

EBV, przeciwciała EBNA w klasie IgG (ELISA): dodatnie, wynik 92, przy zakresie szarej strefy na poziomie 9-11
EBV, przeciwciała EA w klasie IgG (ELISA): dodatnie, wynik 0.323, przy zakresie szarej strefy na poziomie 0,18-0,23
Limfocyty NK poniżej normy, NKT powyżej.

Wyniki tarczycy: .
USG: obraz o obniżonej echogeniczności z licznymi hypoechogenicznymi obszarami o typie nacieków zapalnych (obraz AZT)
TSH: 1.46 (Euthyrox 88mg), FT3: 3,37, FT4: 18

Morfologia przyzwoita, poza:
- obniżony poziom neutrocytów (35%, 1.6G/l)
- podwyższony limfocytów (52%, ilościowo w normie)
- okresowo za niskie leukocyty
- hemoglobina i ferrytyna zawsze na dolnych granicach normy, nawet po suplementacji (np. Hemofer)

Czy powyższe objawy/wyniki sugerują problem neurologiczny, reumatyczny, endokrynologiczny, immunologiczny czy jeszcze jakiś inny?
Do jakiego specjalisty powinnam się ewentualnie udać, żeby rozpocząć skuteczną drogę do pozbycia się problemów?
Dotychczasowe wizyty u internisty skończyły się plikiem skierowań do specjalistów, a wizyty.u specjalistów doprowadziły do postawienia diagnozy "autoimmunologiczne zapalenie tarczyny z niskim mianem przeciwciał" oraz "drżenie samoistne". Nic ponad to. A wszystkie opisane objawy się nasilają :(

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Dzień dobry. Tu jest potrzebna opieka wielokierunkowa - współpraca pomiędzy reumatologiem, neurologiem i endokrynologiem. Schorzenia o typie autoimmunologicznym są przewlekłe, wymagają szczególnej uwagi i odpowiedniego doboru leków, w zależności od aktualnie występujących objawów.