Dzień dobry. Poszukuję miejsc gdzie ktoś profesjonalnie zajmuje się leczeniem stomatologicznym osób

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Poszukuję miejsc gdzie ktoś profesjonalnie zajmuje się leczeniem stomatologicznym osób niepełnosprawnych. Syn od dziecka ma problemy z zębami. Obecnie ma 16 lat. Co 6-8 miesięcy ma zabieg w narkozie że względu na swój stan ( autyzm i upośledzenie w stopniu znacznym). Zabiegi były w ramach NFZ . Niestety po kilku dniach nie miał już plomb - najczęściej w jedynce. Właśnie odebrałam go z turnusu całego spuchniętego z jedynki sączy się krew i ropa. Pojechaliśmy od razu na pogotowie stomatologiczne. Dostał antybiotyk. Dzwoniłam do wielu miejsc. Najbliższy termin za miesiąc. Co mogę zrobić w takim przypadku. Gdzie się udać? Syn jest mało współpracujący, nie da sobie wykonać zdjęcia RTG. Dziękuję za pomoc.
Dzień dobry,
z punktu widzenia lekarza dentysty praca z dzieckiem niepełnosprawnym i niewspółpracującym jest wyjątkowo trudna technicznie, zaś używane w stomatologii materiały "do plomb" są bardzo wrażliwe na warunki pracy m.in. zaślinienie pola operowanego. Z tych powodów tacy Pacjenci są leczeni w narkozie ogólnej, i takie rozwiązanie dla Państwa jest polecane. Jeżeli leczenie w narkozie w ramach NFZ jest nieskuteczne, możliwe, że jest to związane z materiałami, jakie są używane, lub doświadczeniem lekarza, który wykonuje zabieg w ramach NFZ. Być może leczenie w placówce prywatnej, w której stosowane są dobrej jakości materiały, a lekarz się nie spieszy, przyniesie większe korzyści z leczenia dziecka. Na terenie m. st. Warszawy w narkozie u dzieci pracuje na pewno Mazowieckie Centrum Stomatologii ul. Nowy Zjazd 1. Warto również szukać lekarza dentysty specjalisty stomatologii wieku rozwojowego, w Warszawie miejsce szkolenia takich lekarzy to WUM ul. Binieckiego 6, Zakład Stomatologii Dziecięcej oraz Mazowiecki Centrum Stomatologii ul. Nowy Zjazd 1. Lekarz tej specjalności jest dedykowany do pracy z dziećmi, w w trakcie specjalizacji uczy się prawidłowego postępowania leczniczego u dzieci niepełnosprawnych. Przechodzi również szkolenie psychologiczne, co czasami umożliwia leczenie dzieci trudnych bez narkozy. Ponadto, należy uwzględnić fakt, że jeden ząb nie może być leczony w nieskończoność, nie ma fizycznej możliwości, aby jedną "plombę" zakładać wielokrotnie, więc o każdy ząb trzeba dbać, utrzymując bardzo dobrą higienę. Niestety, u dzieci niepełnosprawnych jest to największy problem - tzn. mycie zębów. Tutaj musi Pani pracować najsilniej, aby higiena u dziecka była idealna. Zmniejszy Pani w ten sposób ryzyko reinfekcji bakteryjnej, a co za tym idzie, częstotliwość wymiany "plomb".
Pozdrawiam,
dr n. med. Alicja Porenczuk
specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.