Dzień dobry, Prawie półtora miesiąca temu w mojej głowie pojawiło się pytanie, którego nie jestem

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Prawie półtora miesiąca temu w mojej głowie pojawiło się pytanie, którego nie jestem w stanie wyrzucić z głowy. Pytania te dotyczą miłości np. ,,Kogo kochasz, w kim jesteś zakochana” za każdym razem odpowiadam imię mojego chłopaka bo jestem go w 100% pewna i wiem że tak jest. Jednak gdy odpowiadam na to pytanie słyszę ,,echo” z innymi imionami (najczęściej mojego dobrego znajomego lub znajomych). Doprowadza mnie to do szału bo wiem, że jest to nieprawda. Czuję się wtedy źle. Czuję lęk, złość że coś takiego ma miejsce. Nie jestem wtedy w stanie przestać powtarzać pytania by słyszeć tylko imię mojego chłopaka. Zaczynam się denerwować. Wiem, że nie czuję nic do znajomych jednak nie jestem w stanie pozbyć się tego pytania i echa z głowy. Pojawia się mocny lęk, a nawet zaczynam płakać. Czy da się to jakoś zatrzymać? Dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry, opisane przez Panią zachowanie może być związane z myślami intruzywnymi, które wynikają z lęku. Polecam zapisywać swoje uczucia w dzienniku, często przelanie myśli na papier pomaga w ich zrozumieniu. Zachęcam również do rozmowy z psychologiem/psychoterapeutą, która pomoże zidentyfikować źródło tych lęków, co może przynieść ulgę. Ponadto zapewni przestrzeń do wspólnego wypracowania strategie radzenia sobie z nimi. Pozdrawiam, Julianna Skawińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Opisane przez Panią objawy mogą być dokładniej zdiagnozowane przez psychoterapeutę podczas wizytry stacjonarnej lub online. Na podstawie tego krótkiego opisu można próbować postawić hipotezę, że jest to występująca u niektórych osób dolegliwość w postaci nawracających myśli, która często wzbudza u osób doświadczających jej duży niepokój.
Odpowiadając na Pani pytanie - po wstępnej konsultacji specjalista, do któego się Pani uda, zaproponuje odpowiednią metodę terapii. Na początek proponowałabym psychoterapeutę poznawczo - behawioralnego na konsultację. Jeżeli jedyną dolegliwością okażą się nawracające myśli i dyskomfort/ niepokój z tego powodu, ten rodzaj terapii powinien Pani pomóc.
Bardzo możliwe, że doświadcza Pani natrętnych myśli dotyczących miłości i powtarzających się pytań, które wywołują lęk i dyskomfort. Takie sytuacje mogą być trudne do przezwyciężenia samodzielnie. Warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże zrozumieć przyczyny tych myśli oraz zaproponuje strategie radzenia sobie z nimi. Profesjonalne wsparcie może przynieść ulgę i poprawić samopoczucie.
Dzień dobry. Widzę, że doznania są przytłaczające dla Pani. Konieczne byłoby podanie większej ilości informacji. Jednak natrętne myśli jak najbardziej mogą wskazywać na problem, tym bardziej jeśli pojawia się dużo lęku. Trudności lękowe jak najbardziej można leczyć. W pojedynkę mogłoby być to trudne do naprawy dlatego najlepsza byłaby konsultacja z psychoterapeutą i podjęcie pracy nad trudnościami. Wysoką skuteczność w tym zakresie ma terapia poznawczo-behawioralna i wydaje się, że mogłaby być dla Pani bardzo pomocna. Trzymam za Panią kciuki. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Rozumiem, że to powracające pytanie i „echo” z innymi imionami są dla Ciebie bardzo męczące i wywołują silne emocje, zwłaszcza lęk i frustrację. Takie uporczywe myśli, szczególnie gdy próbujemy je zwalczyć, mogą niestety nasilać się, co powoduje błędne koło, w którym próbujesz kontrolować swoje odpowiedzi, a to prowadzi do jeszcze większego napięcia. Często pomaga zmiana podejścia do tych myśli – zamiast z nimi walczyć, można spróbować zaakceptować ich obecność jako chwilowych „szumów” w głowie, które nie mają wpływu na Twoje rzeczywiste uczucia do partnera. Terapia poznawczo-behawioralna lub techniki oparte na uważności mogą pomóc w nauczeniu się, jak radzić sobie z natrętnymi myślami, zmniejszając ich intensywność i wpływ na Twoje samopoczucie. Jeśli myśli te nadal będą Cię męczyć, rozważ rozmowę z terapeutą, który pomoże Ci zrozumieć, co może je wywoływać, i opracować metody, aby odzyskać spokój.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.