Dzień dobry, Problem mój jest dość złożony w swojej istocie. Jestem w związku z obecną żoną od 11

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Problem mój jest dość złożony w swojej istocie. Jestem w związku z obecną żoną od 11 lat, od 7 w małżeństwie, w większości czasu małżeństwa pracuje w delegacjach za granicą aby łatwiej się żyło.
3 lata temu poznałem pewna kobietę z którą nawiązałem relacje czysto koleżeńską, z czasem pojawiła się przyjaźń. Mieliśmy przerwę od siebie ,aż do zeszłego roku... kiedy to potrzeba wsparcia wobec naszych słabo układających się związków nas zbliżyła do siebie na tyle że obecnie nie potrafimy przestać o sobie myśleć. Dajemy sobie dużo wsparcia i ciepła nawzajem...obawiam się że nie będę w stanie pogodzić małżeństwa z relacją z Tą kobietą. Czy warto rozbić dwa związki trzymające się na nitce na jeden nowy...w końcu szczęście osobiste jest najważniejsze ale krzywda jaka zostanie wyrządzoną naszym partnerom będzie sporą...
Dzień dobry,
myślę, że nikt poza Panem nie zna odpowiedzi na pytanie "czy warto". Niewątpliwie jest to trudna sytuacja, więc może warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty, z którym powinno być łatwiej znaleźć Panu odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzięki takim spotkaniom będzie Pan miał szansę lepiej zrozumieć swoje potrzeby i motywy.
Pozdrawiam serdecznie
Zofia Kardasz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, dziękuję za Pana pytanie i chociaż co do samego przedmiotu, nie chce się wypowiadać (zbyt mało jak dla mnie informacji, a przedmiot pytania zbyt poważny), to zwrócę uwagę na jeden fragment, zwłaszcza w kontekście tematu całego postu "..w końcu szczęście osobiste jest najważniejsze.." . Naprawdę? Zawsze? Za każdą cenę? Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Szuka Pan odpowiedzi na pytania, które do Pana przychodzą. To krok w dobrym kierunku. Proszę rozważyć psychoterapię jako przestrzeń, w której będzie Pan mógł dotrzeć do odpowiedzi, i zapewne decyzji, które Pan podejmie z wewnętrznym przekonaniem, że są dla Pana dobre i wspierające. Wszystkiego dobrego.
Dzień dobry. Odpowiedzi na te pytania są w Panu. Czasami trudno je wydobyć, bo blokują je trudne emocje, przekonania, oczekiwania, ukryte potrzeby i lojalności. Warto przyjrzeć się temu co utrudnia podjęcie decyzji. Warto też rozpoznać swoje potrzeby oraz wartości. To oczywiste, że każdy wybór wiąże się z jakąś stratą. Dobrze jest gdy zysk ją przynajmniej równoważy.
To co może pomóc, to rozmowa z zaufana osobą. Taką, która nie oceni, ale umie słuchać. Może to być również psychoterapeuta, ale często to bywa przyjaciel. Pozdrawiam.
To, co opisujesz, faktycznie niesie spory ciężar emocjonalny, i bardzo naturalnie pojawiają się dylematy związane z lojalnością, odpowiedzialnością i pragnieniem osobistego szczęścia. W terapii ACT podejście do tego typu wyzwań opiera się na uważności na własne wartości i na tym, jak możesz działać, by być w zgodzie z nimi nawet w trudnych sytuacjach.

Może warto pochylić się nad pytaniem, czego tak naprawdę pragniesz dla siebie i jakie wartości – miłość, bliskość, uczciwość – są dla Ciebie najważniejsze w związku? Równocześnie ACT zachęca do zauważenia emocji, które pojawiają się wokół tych relacji: czy to wsparcie, które znalazłeś w tej nowej relacji, wynika z rzeczywistego pragnienia rozwoju w niej, czy może jest odpowiedzią na niespełnione potrzeby, które mogłyby również być zaspokojone w obecnym małżeństwie?

Ta sytuacja może też być okazją do zastanowienia się, czy w obecnym związku istnieje przestrzeń na otwartą rozmowę z partnerką o waszych potrzebach i obawach – co może być trudne, ale potencjalnie pomocne, jeśli chcesz spróbować nadać tej relacji nowe życie. Niezależnie od decyzji, proces ten wymaga wsparcia i uczciwego zbadania, co jest dla Ciebie ważne na głębszym poziomie, abyś mógł działać w zgodzie z tymi wartościami. Terapeuta może pomóc w przepracowaniu tych kwestii i podjęciu decyzji, która przyniesie spokój i większą jasność w działaniu.

Eksperci

Katarzyna Bielak

Katarzyna Bielak

Psycholog

Lublin

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 101 pytań dotyczących usługi: kryzys w związku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.