Dzień dobry. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku histopatologicznego wyciętych dwóch znamion. Czy

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku histopatologicznego wyciętych dwóch znamion. Czy oba znamiona były łagodne? Czy jest dalsza droga postępowania?

1. Naevus melanocyticus dysplasticus compositus. Excisio completa.
MelanA (+)
Ki67 - 1 %
p16 (+).

2. Naevus melanocyticus compositus. Excisio completa.
MelanA (+)
Ki67 - 2 %
p16 (+).
Melan-A to produkt genu MART (Melanoma Antigen Recognized by T-cells), który jest wykrywany testami immunohistochemicznymi w komórkach melanocytów (komórek barwinkowych produkujących melaninę) - szczególnie ważne w rozpoznawaniu pochodzenia przerzutów odległych czerniaka. Obecny też oczywiście w łagodnych znamionach, które też pochodzą od melanocytów. Ki67- to odsetek komórek dzielących się - szczególnie ważne przy ocenie dynamiki wzrostów guzów i przewidywaniu wrażliwości na chemioterapeutyki (działające na komórki nowotworowe w fazie mitozy). W znamionach skórnych łagodnych powinien być <5%. Odczyn immunohistochemiczny p16 - służy do różnicowania czerniaka złośliwego od znamienia łagodnego Spitza (powodującego trudności diagnostyczne w dermatoskopii). Brak odczynu p16 - w czerniakach złośliwych. Znamiona dzielą się w zależności od głębokości depozytów (gniazd i pojedynczych komórek) melanocytów w skórze, np. znamię złożone (compositus) odpowiada skupiskom melanocytów w naskórku (gdzie fizjologicznie występują) i w skórze właściwej (gdzie zwykle nie występują).
Dysplazja to stan przednowotworowy, objawiający się w zmianach w wyglądzie komórek i strukturze tkanek, mogących być wstępem do transformacji nowotworowej. Podsumowując - oba znamiona zawierały depozyty melanocytów w pobliżu połączenia skóry właściwej i naskórka, z potwierdzonym pochodzeniem od melanocytów (nie rak, nie mięsak), z niskim tempem wzrostu (niski Ki67), z małym prawdopodobieństwem czerniaka (p16+). Pierwsze znamię mogło być wczesnym etapem czerniaka...
Na szczęście obie zmiany były całkowicie wycięte (excisio completa). Z onkologicznego punktu widzenia - nie wymagają one nadzoru onkologicznego. Jednak w mojej ocenie mogą wymagać nadzoru dermatologicznego, którego częstość zależeć powinna od fototypu skóry według Fitzpatricka. Zwykle dla populacji Polski - co 6-12 miesięcy kontrola dermatoskopowa znamion.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Darwish Hamdi

Darwish Hamdi

Proktolog, Chirurg

Wrocław

Antoni Kostarczyk

Antoni Kostarczyk

Chirurg

Kraków

Agnieszka Kimak

Agnieszka Kimak

Dermatolog

Łódź

Izabela Karpińska

Izabela Karpińska

Chirurg

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: znamiona
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.