Dzień dobry Proszę o poradę co zrobic z bratem ,który nie chce pracować jak normalny człowiek, tyl

4 odpowiedzi
Dzień dobry
Proszę o poradę co zrobic z bratem ,który nie chce pracować jak normalny człowiek, tylko tu pójdzie zarobić parę groszy tam pójdzie i tak żyje w grudniu 2022 zmarła naszaMama z którą brat mieszkał został sam w domu zrzeklismy się domu żeby on tam został, a on rzucił pracę nie dba o dom ,nie wpuszcza nas do domu a jest nas razem szóstka, ja zrobiłam wszystko żeby nie miał długów posplacalam ,pozałatwiałam a teraz jestem jego wrogiem, dodam że jestem najstarsza i bardzo to przeżywam, szukam dla niego pomocy ,a to go nastrasze ze zgłoszę go do mopsu, śmieje się że mnie i nie odbiera telefonów. Boję się bo już siedział w wiezieniu wyciągnęłam go na bransoletkę, i ma zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi ,z relacji sąsiadów wiem że jeździ po pijanemu na rowerze a czym jeszcze to aż nie chcę wiedzieć, proszę o poradę czy w takiej sytuacji można go zgłosić np.do opieki społecznej, czy co robić?czytam dużo na te tematy i wiem ,bynajmniej zdaję sobie sprawę że jest dorosły i musi sam decyzję podjąć, ja w wieku 20 lat wyprowadziłam się z domu bo było różnie i nikt się nie pytał czy mam gdzie mieszkać co jeść, powinnam to zostawić ale postanowiłam jeszcze raz pomóc może uda się coś zrobić ten ostatni raz .
Proszę o jakąś wskazówkę.
Rozumiem, że sytuacja z Pani bratem jest dla Pani bardzo trudna i stresująca. Widzę, że bardzo się Pani stara, aby mu pomóc, pomimo wielu przeszkód i trudności. Chciałabym zaproponować kilka kroków, które mogą pomóc w tej sytuacji:

Kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (MOPS): Zgłoszenie sytuacji brata do MOPS może być dobrą decyzją. Opieka społeczna ma doświadczenie w radzeniu sobie z takimi przypadkami i może zaproponować odpowiednie wsparcie. Może to być pomoc materialna, psychologiczna, czy też programy mające na celu aktywizację zawodową.

Skontaktowanie się z Poradnią Zdrowia Psychicznego: Brat może potrzebować wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego. Poradnie zdrowia psychicznego mogą zaoferować pomoc w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i uzależnieniami, które mogą wpływać na jego zachowanie.

Rozważenie terapii rodzinnej: Wspólne sesje terapeutyczne mogą pomóc w komunikacji i rozwiązaniu konfliktów w rodzinie. Terapeuta rodzinny może pomóc zidentyfikować główne problemy i opracować strategie radzenia sobie z nimi.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi: Istnieją organizacje, które specjalizują się w pomocy osobom z problemami takimi jak bezrobocie, uzależnienia czy problemy prawne. Mogą one zaoferować wsparcie, doradztwo i programy resocjalizacyjne.

Rozmowa z prawnikiem: Jeśli brat nie dba o dom i nie wpuszcza Państwa do środka, warto zasięgnąć porady prawnika w zakresie praw i obowiązków związanych z nieruchomością oraz możliwości podjęcia działań prawnych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: Jeśli brat jeździ po pijanemu, stanowi to zagrożenie nie tylko dla niego samego, ale także dla innych osób. Warto zgłosić to odpowiednim służbom, aby zapobiec potencjalnym wypadkom.

Rozumiem, że czuje się Pani odpowiedzialna za brata jednocześnie ważne jest to, aby dbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Czasami najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w radzeniu sobie z takimi sytuacjami.

Mam nadzieję, że te sugestie okażą się pomocne. Proszę pamiętać, że nie jest Pani sama i istnieje wiele instytucji, które mogą Pani pomóc.
W razie potrzeby, zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,

Zgadzam się z przedmówczynią, która zasugerowała zgłoszenie sytuacji do MOPS oraz skontaktowanie się z Poradnią Zdrowia Psychicznego. To mogą być skuteczne kroki w tej trudnej sytuacji.

Chciałabym również dodać pomysł z korzystaniem z terapii rodzinnej. Wspólne sesje z terapeutą mogą poprawić komunikację w rodzinie i pomóc w rozwiązaniu konfliktów. Terapeuta może również pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z problemami brata i znalezieniu długoterminowych rozwiązań.

Ponadto, warto pamiętać o konsultacji z prawnikiem w kwestii zarządzania nieruchomością i bezpieczeństwa brata, szczególnie jeśli jeździ po pijanemu. Dbając o jego dobro, nie można zapominać o własnym zdrowiu psychicznym. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo do wsparcia i pomocy.

Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Obawiam się, że bez chęci zmiany ze strony brata, niewiele może Pani zrobić. Jeżeli podejmowane przez Panią próby nie przyniosły zamierzonego efektu to jedyne co może Pani zrobić to zaproponować bratu wsparcie specjalisty, który pomoże zmienić sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz przepracować powstałe deficyty. Proszę również zadbać o swój dobrostan i zaopiekować się przede wszystkim swoimi potrzebami i emocjami.
Wygląda na to, że Pani brat może mieć problemy z tym, by przejąć odpowiedzialność za swoje życie i zachowania. Możliwe, że brakuje mu motywacji do pracy i samodzielności oraz ma skłonność do unikania problemów poprzez alkohol. Zalecam skonsultowanie się ze specjalistą, który pomoże zarówno Pani, jak i Pani bratu znaleźć drogę do zmiany i rozwiązania sytuacji. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.