Dzień dobry. Przez kilka dni odczuwałem delikatną ciężkość jakby w płucach i czułem mostek (środek

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Przez kilka dni odczuwałem delikatną ciężkość jakby w płucach i czułem mostek (środek płuc). Szczególnie przy wydychaniu powodowało to czasami kaszel. Musiałem lekko raz lub dwa razy kaszlnąć gdy wydychałem powietrze. Czasem serce szybciej bije. Dziś dwukrotnie obudziłem się po 20 minutach snu i szybkim biciem serca i lękiem które przeszły po chwili gdy sobie powiedziałem że wszystko w porządku i nie warto się stresować ani bać. Często w trakcie dnia muszę tak myśleć bo czuje lęk wywołany dziwnym samopoczuciem. Miałem dziś też lekkie przeczyszczenie i od kilku dni szybciej mi się robi sucho w ustach i nosie i mam usta i kąciki ust popękane.
Jeszcze 5 dni temu miałem dodatkowe problemy ale zostały tylko te które opisałem.

Wcześniej nagle zacząłem mieć kilka problemów. Częste dreszcze, szybkie bicie serca bez powodu gdy nic nie robiłem wraz z lękiem bo to nowość dla mnie. Ciężar przy oddychaniu w okolicach prawego płuca i w mostku. Ataki ciepła nagłe i przechodziły szybko. Moje kończyny i klatka oraz szczęka drżały. Nie miałem problemów w ubikacji. A zaczęło się to prawie tydzień temu. Zaczęło się od tego że coś mi wyskoczyło w uchu zewnętrznym ale nie w małżowinie a głębiej. Bardzo bolało przez kilka dni i przestało boleć choć ucho nadal zatkane. Chyba jest ropa bo coś tam jest gdy czyszczę ucho bo zapach jest brzydki i ma to kolor żółtawy.

Tak więc dzisiaj tylko czuje lęki, delikatny ciężar czuje w prawym płucu i troszeczkę w mostku coś czuje przy oddychaniu. To nie jest żaden dyskomfort. Serce od czasu zabije szybciej i przechodzi. Mam puls w okolicach 88-94. Jakby puls jest różny każdego dnia. Gdy zacząłem mieć problemy to miał powyżej 100 a potem miałem coraz niższy. Czuje jakby osłabienie i wolniej jem.
Staram się wietrzyć pomieszczenie, chodzę na 30 minutowe spacery bo mam bardzo mało ruchu w życiu i często prowadzę siedzący tryb życia. Pije mięte i zioła. Nic mnie nie boli. Łatwo się stresuje więc albo mam nerwicę, hipochondrie albo coś z sercem/płucami.
Nie wiem kiedy pójdę do lekarza bo pewnie teraz ciężej się dostać więc poprosiłbym jakieś ogólne rady. Jakie jedzenie mogłoby mi pomóc, warzywa i owoce, jakieś leki bez recepty oraz ćwiczenia/czynności.
Dzień dobry, proszę spróbować ćwiczeń relaksacyjnych. Terapia pomogła by w odnalezieniu przyczyny lęków i nabyciu umiejętności radzenia sobie z nimi.
Pozdrawiam,Magdalena Wieczorek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Z tego, co opisujesz, wiele Twoich objawów może mieć związek z napięciem emocjonalnym i lękiem, które są charakterystyczne dla stanów lękowych lub nerwicy. Nerwica lękowa może objawiać się zarówno fizycznymi symptomami (takimi jak ciężar w klatce piersiowej, szybsze bicie serca, drżenie, suchość w ustach), jak i uczuciem lęku, które towarzyszy codziennym sytuacjom. Z powodu takiej reakcji na stres ciało reaguje, wywołując te doznania.
Jak to może wyglądać z perspektywy CBT:

W terapii poznawczo-behawioralnej pracujemy nad zrozumieniem, jak myśli, emocje i ciało są ze sobą powiązane. Kiedy doświadczasz lęku, Twoje ciało reaguje fizycznie, co może wywoływać kolejne negatywne myśli i podsycać lęk. Takie objawy, jak nagłe przyspieszenie tętna, dreszcze, ciężar w klatce piersiowej czy problemy z oddychaniem, mogą być związane z nadmiernym napięciem i pobudzeniem układu nerwowego.
Co możesz zrobić samodzielnie?
1. Monitoruj swoje myśli i emocje

Staraj się zauważyć, jakie myśli pojawiają się w chwilach, kiedy czujesz fizyczny dyskomfort. Zadaj sobie pytanie: Czy moje myśli koncentrują się na najgorszym scenariuszu? Spróbuj zamienić te myśli na bardziej realistyczne, np.: To tylko objawy stresu, nie ma realnego zagrożenia dla mojego zdrowia.
2. Techniki oddechowe

Aby złagodzić napięcie i obniżyć tętno, warto spróbować prostych ćwiczeń oddechowych:

Ćwiczenie 4-7-8: Weź wdech przez nos, licząc do 4, wstrzymaj oddech na 7 sekund, a następnie powoli wydychaj przez usta, licząc do 8. Powtórz to 5-10 razy.
Oddychanie przeponowe: Oddychaj głęboko i powoli, zwracając uwagę na to, by powietrze docierało do brzucha, nie tylko do klatki piersiowej. Pomoże to uspokoić ciało i zredukować objawy lękowe.

3. Relaksacja mięśni

Objawy, które opisujesz, mogą być wynikiem napięcia mięśniowego. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne, np. progresywna relaksacja mięśni:

Napinaj i rozluźniaj kolejne partie mięśni (np. zaczynając od stóp, a kończąc na twarzy). Skup się na odczuwaniu różnicy między napięciem a relaksem.

4. Aktywność fizyczna

Regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Spacery, które już wprowadziłeś do swojej rutyny, to dobry krok. Staraj się kontynuować aktywność fizyczną, najlepiej codziennie.
5. Dieta

Unikaj kofeiny i innych stymulantów (np. mocnej kawy, herbaty), które mogą nasilać uczucie niepokoju.
Spożywaj produkty bogate w magnez, takie jak orzechy, nasiona, zielone warzywa liściaste (np. szpinak), które mogą wspierać układ nerwowy.
Pij dużo wody, by uniknąć odwodnienia, które może nasilać uczucie zmęczenia i lęku.
Włącz do diety warzywa i owoce bogate w antyoksydanty, takie jak jagody, brokuły czy pomarańcze, aby wspierać układ odpornościowy.

6. Ćwiczenia mindfulness i uważność

Techniki takie jak medytacja uważności mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Skupienie na chwili obecnej może zmniejszyć poziom stresu i pomóc Ci w opanowaniu niepokoju.
Warto rozważyć:

Choć możesz już wprowadzać zmiany samodzielnie, warto także skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek fizyczne przyczyny Twoich objawów (np. związane z sercem czy płucami). Jeśli problemy z uchem nadal się utrzymują, dobrze by było odwiedzić laryngologa. Jeśli jednak przyczyna okaże się psychologiczna, pomoc terapeuty może być bardzo skuteczna.
To, co przeżywasz, może być reakcją Twojego organizmu na stres i lęk. Zwiększone napięcie emocjonalne często manifestuje się w ciele i może prowadzić do intensywnych fizycznych objawów. Terapia poznawczo-behawioralna mogłaby pomóc Ci zrozumieć te reakcje i nauczyć się, jak nad nimi pracować. Jeśli jednak objawy będą się nasilać lub nie ustąpią, zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem.

Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o technikach radzenia sobie z lękiem w terapii CBT?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.