Dzień dobry Przy prześwietleniu rtg stopy wyszło mi płaskostopie poprzeczne z niewielką koślawością

2 odpowiedzi
Dzień dobry
Przy prześwietleniu rtg stopy wyszło mi płaskostopie poprzeczne z niewielką koślawością palucha. Jako, że jestem dość aktywną osobą chciałbym się dowiedzieć co powinno się robić, by uniknąć pogłębiania się tej wady (z tego co rozumiem, to dalsze pogłębianie się może prowadzić do haluksów?). Jak wygląda sprawa z bieganiem w takiej sytuacji? Czy powinno się całkowicie odpuścić ten rodzaj aktywności, by nie pogorszyć w przyszłości stanu stóp? Czy może jakimś rozwiązaniem są specjalne wkładki (tak zasugerował lekarz, ale gdzieniegdzie czytam też, że wkładki niekonicznie pomagają)? Czy powinno się wykonywać jakieś konkretne ćwiczenia w tym kierunku? Bardzo chciałbym nadal uprawiać bieganie, ale też boję się o to, że w perspektywie czasu stan stóp może się mocno pogorszyć, a tego wolałbym zdecydowanie uniknąć. Tak więc czy jest szansa by móc nadal biegać, czy lepiej jednak taką aktywność sobie odpuścić, by nie mieć w przyszłości poważnych problemów?
Będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
Dzień dobry, zdecydowanie może Pan dalej biegać. Należy zaopatrzyć się w odpowiednio dobre obuwie do treningów biegowych. Wkładki ortopedyczne stanowią uzupełnienie terapii, a odpowiednio dobrane ćwiczenia na mięśnie głębokie stopy pomogą częściowo zatrzymać Pana wadę stóp. Sugerowałbym wizytę u fizjoterapeuty, który oceni funkcjonalnie zaburzenie na poziomie stóp i wdroży odpowiednie ćwiczenia korygujące/wzmacniające. Wkładki ortopedyczne należy mieć i je nosić. Warto wykonać dodatkowe badanie stóp na tak zwanym podoskopie i wykonać analizę chodu. To jest kompleksowe podejście do tematu.
Życzę powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

Szanowny Panie, najlepiej wykonać badanie na platformie podometrycznej. W ten sposób uzyska Pan komputerowy obraz podeszwy stopy i stref nacisków na stopę. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie wkładki dla Pana. Jeszcze lepszym rozwiązanie jest badania na ścieżce podometrycznej- wykonuje się tam chód, bieg, chód + bieg na bieżni z przyczepionymi markerami do konkretnych punktów anatomicznych- uzyskuje Pan wtedy cały obraz stóp kolan stawów biodrowych i miednicy. Na tej podstawie można dalej działać z fizjoterapeutą. Pozdrawiam serdecznie, Paweł Filipowicz.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.