Dzień dobry, przychodzę tutaj z pytaniem. Robiliśmy dziecku badania krwi (rok i 2 miesiące). Wy

1 odpowiedzi
Dzień dobry, przychodzę tutaj z pytaniem.
Robiliśmy dziecku badania krwi (rok i 2 miesiące).

Wyszło, że ma NRBC% 0,10 (norma 0,0 - 0,01)
PCT 0,47 (norma 0,16-0,35)
Neutrofile w % 19,9 (norma 20,7-61,8)
Limfocyty 70,6 (norma 28,0-70,0)

Lekarz na teleporadzie stwierdził, że nic dziecku nie dolega ale nie wytłumaczył czy i jak powinniśmy poprawić wyniki. Zdecydowaliśmy się dziecku zrobić badania, bo ciągle się przewraca. Nie potrafi stać w miejscu. Chodzi, a raczej biega. (trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo co chwila chwieje się i przewraca lub uderza o coś). Myśleliśmy, że to spadek cukru ale glukoza wyszła w normie.

Pytanie:
1. Czy wyniki są w porządku?
2. Jak wykluczyć jakieś tfu tfu schorzenia itp dot. chodzenia i ciągłego upadania/uderzania w coś.
1. Badania robi się z jakiegoś powodu- i tego powodu nie podali Państwo. Ocenia się także te badania w kontekście innych wartości a Państwo podali tylko te, które zaniepokoiły, czy też były poza normą... NRBC to niedojrzałe krwinki czerwone, czyli erytroblasty. Dośc często u dzieci niewielkie- jak tutaj- odchylenia od normy są wynikiem nieprawidłowej klasyfikacji krwinek przez pomiar automatyczny. Wskaźnik PCT przy normalnym poziomie płytek też nie ma dużego znaczenia. Rozkład procentowy róznych komórek białych krwi jest inny u dzieci, jest przewaga limfocytów większa niż u dorosłych i podane wartości% to jest norma wiekowa. Dlatego lekarz powiedział, że to norma. 2. Dziecko w wieku rok i 2 miesiące jest jeszcze bardzo niestabilne, moze często się przewracać. Ważne jest od kiedy chodzi i czy zwiększenie upadków wiąże się z chęcią przyspieszania tj biegania, czy dziecko nawet bez tego się przewraca. Hasło: "nie potrafi stać w miejscu" bardzo niekonkretne w kontekście całej wypowiedzi- albo oznacza popularne określenie tego, że dziecko jest aktywne, ruchliwe i chce poruszać się szybko albo, że nie potrafi stać w miejscu, ponieważ wtedy od razu upada - w tej drugiej sytuacji potrzebne jest konkretne, szybie działanie ( neurolog dziecięcy, diagnostyka szpitalna itd ). Z moich pediatrycznych doświadczeń najczęstsze przyczyny powodowane przez czynniki inne, niż nieostrożność i niestabilność biegającego tuptusia to są : 1. zbyt ciasne buciki - objawy zdecydowanie się zmniejszają, jak puszczamy dziecko boso 2. wada wzroku - wskazana kontrola u okulisty, badanie powinno być równiez połączone z tzw badaniem dna oka. 3. nieprawidowości ortopedyczne- np, duża koślawość kolan, nierówność kończyn dolnych itd 4. zaburzenia rónowagi o podłożu neurologicznym- do kontroli neurologicznej