Dzień dobry, Przychodzę z bardzo nie typową sytuacją. Od tygodnia jem po 7 - 10 tyś. kalorii dzien

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Przychodzę z bardzo nie typową sytuacją. Od tygodnia jem po 7 - 10 tyś. kalorii dziennie i spożywane jedzenie nie jest w żaden sposób przeze mnie zwracane. BMI wyjściowe mam prawidłowe, od jakiegoś czasu utrzymywałam zdrowy tryb życia. Jednak od 3, 4 lat mam zdiagnozowane zaburzenia odżywiania. Na tym etapie epizody kompulsywnego objadania zdarzają się 1, 2 razy w miesiącu. Obecnie jestem w "ciągu jedzeniowym" i nie potrafię z niego wyjść; wstaję rano z głodem psychicznym, walczę z sama ze sobą żeby nie objeść się kolejny dzień, po czym przegrywam walkę. Dodam, że 2 lata temu przechodziłam przez anoreksje i w najgorszym epizodzie zeszłam do 13 BMI.
Moje ciało jest obolałe, czuję się tak, jak w przypadku kiedy przez 3 miesiące przytyłam 30kg (wychodzenie z anoreksji, wpadnięcie w kompulsywne).
Rodzi się moje pytanie nie w kwestii "jak mam sobie poradzić z tą sytuacją", bo jestem świadoma, że terapia to jedyna opcja, ale w kwestii co się teraz stanie z moim ciałem? W tym miesiącu już dwa razy po tydzień jadłam te 10tyś kalorii i to w postaci najgorszego jedzenia czyli czekolady XXL, wypieki z biedronki: słodkie rogale, pączki... od czego dostałam zawrotów głowy i palpitacji serca.
Tak więc podsumowując:
Jak wpłynie na mnie tydzień jedzenia 7 - 10tyś kalorii dziennie mając prawidłową wagę wyjściową? Jaką dietę teraz najlepiej byłoby przyjąć żeby nie doznać szoku i żeby oczyścić organizm z toksyn zjedzonych w postaci fast foodów? Pogodziłam się z tym, że w bardzo krótkim czasie przytyję, pytanie ile i jak długo będzie trwał powrót do poprzedniej wagi? Pomijając oczywiście powód spożycia takiej ilości jedzenia gdyż wiem, że to już muszę leczyć psychiatrycznie.
Rozumiem, że odpowiedzi na te pytania zależą zapewne od bardzo wielu, indywidualnych czynników i z tak małą ilością informacji będzie ciężko cokolwiek ustalić, ale w tej sytuacji będę wdzięczna chociażby o nakreślenie odpowiedzi, gdyż bardzo martwi mnie skutek moich działań.
Dzień dobry. Jak Pani wspominała, należałoby zacząć od pomocy psychiatry/psychoterapeuty, aby popracować nad przyczyną problemu. Jeśli chodzi natomiast o kwestie dietetyczne, to tak duża dawka cukrów prostych może dawać efekty, jakie Pani opisała- zawroty głowy i złe samopoczucie. W kwestii diety, jaką może Pani teraz przyjąć, to nie radziłabym żadnych głodówek ani specjalnych diet oczyszczających. Najlepiej zastosować zbilansowaną, zdrową dietę, spróbować jeść więcej węglowodanów złożonych czyli: kasze, chleb żytni razowy, warzywa i owoce zawierające błonnik, chude mięso, nasiona roślin strączkowych i ryby oraz pić 2l wody dziennie. Powinno zapewnić to uczucie sytości, pomoże w równomiernym uwalnianiu energii w ciągu dnia. Przyjmuje się, że każde dodatkowe 7-8 tys kcal to 1 kg tkanki tłuszczowej, ale ciężko powiedzieć czy taki właśnie przyrost masy ciała będzie miał miejsce u Pani. Z kolej rozsądna redukcja to około 1kg/tydzień. Równolegle z pomocą psychologiczną, można popracować z dietetykiem/psychodietetykiem aby ustalić strategie postępowania w Pani konkretnej sytuacji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, opisując całą sytuację jest Pani bardzo świadoma wszystkich problemów i uzależnień, z którymi się boryka. Wsparcie ze strony psychologa lub psychiatry będzie tu kluczowe aby zająć się opisanym przez Panią głodem psychicznym. Zmiana nawyków żywieniowych, ułożenie idealnego, indywidualnego harmonogramu żywieniowego oraz poznanie smacznych dań, które łatwo zastąpią fasy foody i słodkości to proces do wypracowania wspólnie z dietetykiem. Proces ten będzie wymagał czasu i aktywnego wsparcia. Chętnie spróbuję Pani pomóc. Zapraszam do kontaktu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja telefoniczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.