Dzień dobry, przygotowujemy się z żoną do starań o dziecko. W związku z tym przez niespełna dwa osta
1
odpowiedzi
Dzień dobry, przygotowujemy się z żoną do starań o dziecko. W związku z tym przez niespełna dwa ostatnie miesiące codziennie, oprócz weekendów, jadłem 5-6 orzechów brazylijskich, które są bogatym źródłem selenu, żona jadła je przez ok. 3 tygodnie. O takiej bezpiecznej dawce czytałem. Niedawno wyczytałem jednak, że nawet jeden taki orzech zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na selen, w związku z czym odstawiłem je. Czy nadmiar selenu wynikający z jedzenia 5-6 takich orzechów dziennie mógł mieć negatywny wpływ na produkcję i jakość plemników i czy w związku z tym powinniśmy opóźnić starania o dziecko? Dodam, że codziennie jem różnego rodzaju otręby, które też są źródłem selenu, biorę kwas foliowy, kwasy omega-3 oraz koenzym Q10, piję dużo wody. Czytałem, że zawartość selenu może się bardzo różnić w zależności od pochodzenia orzechów brazylijskich - wiem, że orzechy z jednego opakowania były z Boliwii (zjedzone w całości), z drugiego z Brazylii (jedzone tylko przez kilka dni), nie znam pochodzenia orzechów z trzeciego opakowania (zjedzone w całości). Byłbym wdzięczny za informację, czy powinienem się przejmować. Jeśli mogło to mieć negatywny wpływ na plemniki, o ile powinniśmy opóźnić starania o dziecko? Ani ja, ani żona nie odnotowaliśmy żadnych znanych objawów przedawkowania selenu. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Dzień dobry. Nie istnieje twardych dowodów naukowych co do ilości lub w ogóle konieczności spożywania produktów bogatych w selen celem poprawy jakości nasienia, zatem wszystko to należy do porad w zakresie dietetycznym i wcale nie koniecznie wiąże się z ryzykiem działania niepożądanego.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.