Dzień dobry pytanie dotyczy wzrostu ciśnienia tętniczego. Wszędzie podaje się wartości graniczne nat

1 odpowiedzi
Dzień dobry pytanie dotyczy wzrostu ciśnienia tętniczego. Wszędzie podaje się wartości graniczne natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ile ciśnienie tętnicze człowieka może wahać się średnio w ciągu cyklu dobowego przy np wykonywaniu podstawowych czynności w ciągu dnia jak odkurzanie mycie samochodu przygotowywanie posiłku spacer. Rozumiem że jest to sprawa indywidualna dla każdego organizmu i wiem o tym że ciśnienie tętnicze waha się w ciągu dnia. Moje ciśnienie rano wynosi od 115 na 78 do 125 na 85 natomiast oczywiście mierzone w stanie spoczynku po zmierzeniu od razu po wykonywaniu jakiejś czynności jest wyższe 135 na 90 na przykład po czym dość szybko spada w ciągu kilku sekund do minuty. Mam natomiast skoki ciśnienia wieczorne co też podobno jest rzeczą naturalną i są one nieco wyższe po czym późnym wieczorem spadają do wartości 120 na 80 i niżej. Chcę zapytać również jak się ma badanie ciśnienia spoczynkowego do badania holterem który nie daje nam szans odprężenia się przed zrobieniem pomiaru które z tych pomiarów są bardziej wiarygodne dziękuję
Dzień dobry -- To bardzo ważne pytanie!! dziękuje za nie! Tak! ciśnienie cały czas się zmieniają i zależą od ogromnej ilości czynników. Wartości prawidłowe i graniczne znamy to 135/80 -- ale trzeba pamiętać, iż istnieją zasady pomiaru ciśnienia spoczynkowego (tak się też nazywa). Te zasady obejmują: 1. 10min. odpoczynku od aktywności w pozycji siedzącej. 2. Pomiar ciśnienia 3x i wyciągnięcie średniej z nich.
** Wysiłek fizyczny - zawsze w początkowym okresie podnosi ciśnienie, aby później wiązać się z redukcją tego ciśnienia i jest to naturalne.
** Cykl dobowy - wieczorem rzeczywiście po 16tej ciśnienie będzie najwyższe - wynika to z cyklu dobowego hormonów - to też najlepszy moment żeby mierzyć ciśnienie.
** Holter RR - to zupełnie inne badanie niż pomiar ciśnienia spoczynkowego - tutaj pojedynczy pomiar nie ma aż takiego znaczenia jak średnia, i ilość pomiarów powyżej normy. Ale to warto omówić już ze specjalistą podczas wizyty. Samo badanie choć upierdliwe jednoznacznie potrafi zdecydować o konieczności leczenia lub dalszej obserwacji! W razie pytań pozostaje do dyspozycji!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.