Dzień dobry. Pytanie skierowane zwłaszcza do dietetyka klinicznego. Chodzi o suplementację. Chciałab

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Pytanie skierowane zwłaszcza do dietetyka klinicznego. Chodzi o suplementację. Chciałabym wesprzeć jakoś organizm póki lekarze ignorują od kilku lat zaawansowany stan zapalny od niewyrwanego do dziś zęba, gdzie już przebiła ropa mi skórę. Biorę też IPP i mam wrzody żołądka i dwunastnicy (zdarza mi sie ropa z oczu i cisnienie w oczach). Czuje że mój układ odpornościowy już nie wyrabia, i często mam jakieś alergie skórne (zwłaszcza twarzy, szczególnie na powierzchni nosa) i infekcje intymne. Jaka suplementacja może być bezpieczna? (Po witaminie D mam niespokojne nogi w nocy, więc stosuje raz na jakiś czas, a magnez za bardzo uspokaja i nie dostałam okresu 1 raz przez to). Zależy mi na wsparciu do czerwca gdyż muszę wytrzymać do tego czasu gdy może w końcu chirurg mi pomoże.
W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego i problemów zdrowotnych, jakie opisujesz, kluczowe jest indywidualne podejście do suplementacji, które powinno być skonsultowane z lekarzem i dietetykiem klinicznym. Możliwe, że wsparcie organizmu wymaga zrównoważonej suplementacji obejmującej witaminy i minerały wspierające układ odpornościowy i procesy gojenia, takie jak witamina C, cynk oraz probiotyki, które mogą pomóc w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej, zwłaszcza przy stosowaniu IPP i występowaniu infekcji. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie i dietę bogatą w składniki odżywcze. Jednak z uwagi na doświadczone skutki uboczne, jak niespokojne nogi po witaminie D czy wpływ magnezu na cykl menstruacyjny, każda decyzja o suplementacji powinna być podjęta po konsultacji w gabinecie ze specjalistą, który zna Twoją historię medyczną i może odpowiednio dostosować rodzaj i dawkowanie suplementów. Skontaktuj się w tym celu ze swoim lekarzem lub skorzystaj z konsultacji z dietetykiem, któremu przedstawisz całą dokumentację stanowiącą historię medyczną w celu dostosowania suplementacji.

Dzień dobry, w Pani przypadku wsparcie pracy śluzówki to podstawa, jednak póki nie wyeliminuje się przyczyny stanu zapalnego, to dalej działanie doraźne. W procesie gojenia chociażby l-arginina, l-glutamina czy kwasy omega-3 zdają się być pomocne, jednak w celach bezpieczeństwa polecałabym wizytę u dietetyka klinicznego i wnikliwą analizę. Dodatkowo leki IPP zmniejszą pH ich długoterminowe stosowanie nie jest zalecane, trzeba uważać:). No i ze względu na Pani objawy dobór odpowiedniego szczepu probiotycznego zdaje się być zasadny.