Dzień dobry, Pytanie z kwestii szukania prawidłowego nurtu: Jestem po 5 terapiach, 2 przerwany

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

Pytanie z kwestii szukania prawidłowego nurtu:

Jestem po 5 terapiach, 2 przerwanych z powodów prywatnych (każda po 3 miesiące trwanie, jedna w nie znanym mi nurcie, druga to terapia oddechu) i 3 przerwanych/porzuconych przez terapeutę (jedna 3 miesiące w tsr, 1 rok w psychodynamicznym i 1 rok humanistyczno-integracyjnym).

Z obiaw - nie mam pewności siebie, niska samoocena, jestem brzydki i beznadziejny, samotny (0 skuteczność w kwestii relacji z kobietami, 0 randek).
Dodatkowo (co pewnie jest dość kluczowe) mam problem z rozumieniem porad - dostaje np. poradę odnośnie wewnętrznego krytyka, rozumiem ja na podłożu logicznym, ale jej kompletnie nie czuje, w efekcie nie jestem w stanie jej wprowadzić w życie.

Tak więc pytanie - czy istnieje nurt, który był by w stanie mi pomóc / wyłączyć?

Dodam, że nie jestem aktualnie w żaden terapii.

Dziękuję.
Przegryw 29 lat
Może Pan poszukać terapeuty który pracuje integratywnie czyli dobiera metodę pracy do problemów klienta. Trochę dużo tych zmian i krótkich terapii... myśłę że warto poszukać kogoś na dłużej. Intuicyjnie powiedziałabym żeby Pan spróbował z terapeutą schematów. To szersze ujęcie niż narzędziowa terapia poznawczo - behavioralna a z drugiej strony nie aż tak skomplikowana i głęboka jak psychoanalityczna. Terapeuta poprowadzi też Pana w konkretnym kierunku i pokaże Panu konkretne schematy które są problemem i pomoże sobie z nimi poradzić. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, szuka Pan dla siebie najlepszej pomocy pytając o optymalny dla Pana nurt terapeutyczny. Jednak coraz więcej badan wskazuje na to, ze w psychoterapii kluczowym czynnikiem leczącym jest relacja jaka się buduje pomiędzy pacjentem a terapeuta. Pisze Pan o kilku, dość krótkich w moim poczuciu doświadczeniach terapii które skończyły się po Pana decyzji. Myślę ze ważnym by było przyjrzenie sie tym sytuacjom i odpowiedzenie sobie na pytanie co tak naprawdę zdecydowało o skończeniu czy tez zerwaniu przez Pana terapii. Może następnym razem gdy w terapii dojdzie Pan znowu do takiego momentu ze będzie Pan chciał z niej wyjść, tym razem porozmawia Pan o swoich watpliwościach/ obawach ze swoim terapeuta? To ważny krok do tworzenia dojrzałej relacji. Także w życiu poza gabinetem. Pozdrawiam serdecznie. Anna Klaus -Zielińska
Rozumienie swoich potrzeb i wybór odpowiedniego nurtu terapeutycznego to ważny krok w procesie poprawy zdrowia psychicznego. Jednakże, nie jestem w stanie z całą pewnością wskazać konkretnego nurtu, który będzie dla Ciebie odpowiedni, ponieważ wybór terapii zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji i doświadczeń. Ważne jest, aby znaleźć terapeutę i nurt terapeutyczny, które Ci pasują.

Sugeruję kilka kroków, które mogą Ci pomóc w dokonaniu wyboru:

Konsultacja z terapeutą: Rozważ konsultację z różnymi terapeutami różnych nurtów, jeśli to możliwe. To pozwoli Ci lepiej poznać różne podejścia i zrozumieć, który nurt najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Określenie celów: Zastanów się, jakie konkretne cele chcesz osiągnąć w terapii. Czy chodzi o poprawę samooceny, radzenie sobie z wewnętrznym krytykiem, czy budowanie zdrowszych relacji? Konkretne cele pomogą Ci lepiej wybrać nurt terapeutyczny.

Współpraca z terapeutą: Niezależnie od wybranego nurtu, ważne jest, aby nawiązać dobrą współpracę z terapeutą. Otwarta i zaufana relacja z terapeutą może być kluczowa dla sukcesu terapii.

Cierpliwość: Terapia to proces, który wymaga czasu. Nie oczekuj natychmiastowych zmian. Warto być cierpliwym i wytrwałym w pracy nad sobą.

Kontynuuj poszukiwania: Jeśli poczujesz, że terapeuta lub nurt terapeutyczny nie spełniają Twoich oczekiwań, nie bój się kontynuować poszukiwań i spróbować innych opcji.

Pamiętaj, że proces terapii może być trudny, ale może przynieść pozytywne zmiany w Twoim życiu. Warto również rozważyć ponowne rozważenie terapii w celu kontynuowania pracy nad sobą i poprawy swojego stanu psychicznego. Jeśli masz trudności z rozumieniem i wdrażaniem porad od terapeutów, dobrze jest o tym rozmawiać z nowym terapeutą, który może pomóc Ci znaleźć strategie bardziej odpowiednie dla Ciebie.