Dzień dobry, rok temu byłem u Pani okulistki, aby zbadać wzrok i chciałem wyrobić nowe okulary. Mam

1 odpowiedzi
Dzień dobry, rok temu byłem u Pani okulistki, aby zbadać wzrok i chciałem wyrobić nowe okulary. Mam wadę wzroku bodajże -4.75 na jednym oku, a na drugim -4.25. Pani okulistka powiedziała, mi że badanie dna oka wykazało u mnie kraciaste zwyrodnienie siatkówki w lewym oku (byłem badany większym mikroskopem) i że maksymalnie do pół roku mam się do niej zgłosić po skierowanie na laserowanie siatkówki, aby nie odwarstwiła się (i że nie mogę się przeciążać). Zaniedbałem swoje zdrowie i nie zgłosiłem się nadal. Około 5 dni temu widziałem jak przez mgłę w lewym oku, trwało to około 2-3 godziny. Od razu zadzwoniłem do najbliższego salonu optycznego, w którym też przyjeżdża okulista i można zrobić badanie, akurat był i miał termin następnego dnia. Po badaniu dna oka (też większym mikroskopem) powiedział mi, że zwyrodnienie jest na całej siatkówce i na odpowiedź czy mogę pracować, odpowiedział, że mogę i żebym funkcjonował jak zwykle, chyba, że się pogorszy to wtedy mam się zgłosić do lekarza. Pracuję jako pracownik fizyczny (dostawy lub sprzątanie restauracji). Pytanie: Co mam zrobić w takiej sytuacji i kogo się posłuchać? Przestraszyła mnie ta mgła w oku. Nie wiem co mam teraz robić i kto mówi prawdę, bo tamta Pani okulistka mówiła jakby to było bardzo poważne, za to ten Pan powiedział, żebym funkcjonował i pracował normalnie. Czy naprawdę mogę pracować? Boję się utraty wzroku, bo mam dopiero 21 lat. Na wizytę do tamtej Pani okulistki, gdybym zapisał się dziś to czekałbym 2 tygodnie. Co robić? Zapisać się do tej Pani, czekać na wizytę i funkcjonować jak zwykle?
Dzień dobry,
zwyrodnienie kraciaste to dość częsta przypadłość i występuje u ok. 10% populacji. Natomiast ryzyko odwarstwienia siatkówki w jego przebiegu wynosi ok. 1%.

Dlatego zazwyczaj zalecana jest jedynie obserwacja, a do okulisty należy zgłosić się pilnie gdy pacjent zauważy błyski lub nowe męty w oku.

Laser siatkówki należy rozważyć u pacjentów z nowymi błyskami i mętami w oczach, przy współwystępowaniu otworów i przedarć siatkówki, rodzinnym występowaniu odwarstwień siatkówki, przed innymi operacjami okulistycznymi, u pacjentów po epizodzie odwarstwienia siatkówki w drugim oku.

Oczywiście do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie i po ocenie ryzyka odwarstwienia siatkówki, wspólnie z nim podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia.
Opisywana przez Pana mgła przed okiem może mieć wiele przyczyn i bez badania nie da się jej określić.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.