Dzien dobry, różne źródla podają, że dla otymalnej wchłanialności roznych suplementów nalezy je brać

2 odpowiedzi
Dzien dobry, różne źródla podają, że dla otymalnej wchłanialności roznych suplementów nalezy je brać w odstepie 2-3 godzinnym, dlaczego tak długo? i drugie pytanie, czy jezeli jakis suplement jest w postaci proszku np. cytrynian magnezu to czy wchłania się on znacznie szybciej niż coś co jest w tabletce i czy można wtedy skrócić czas odstepu do zazycia kolejnego suplementu (np magnez w proszku o 12 a juz o 13 cynk w kapsułce), dziękuję
Zalecenie przyjmowania różnych suplementów w odstępach czasowych wynika z kilku istotnych względów. Pierwszym z nich jest optymalizacja wchłaniania składników aktywnych. Niektóre minerały i witaminy mogą ze sobą rywalizować o absorpcję w przewodzie pokarmowym, jak na przykład wapń i magnez, żelazo i wapń czy magnez i cynk. Przyjmowanie ich oddzielnie pozwala zminimalizować ryzyko takiej konkurencji i zwiększyć efektywność wchłaniania. Dodatkowo, niektóre suplementy mogą wpływać na kwasowość żołądka, co również może wpłynąć na wchłanianie innych składników. Na przykład, witamina C zwiększa kwasowość, co może pomóc w lepszym wchłanianiu żelaza, ale w dużych ilościach może zakłócić absorpcję innych składników. Co do formy suplementów, to rzeczywiście te w postaci proszków czy płynów mogą być przyswajane szybciej niż tabletki, które muszą się najpierw rozpuścić w przewodzie pokarmowym. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli suplement w postaci proszku może mieć szybsze działanie, to nie zawsze oznacza to, że można zignorować zalecane odstępy czasowe między różnymi suplementami. Chodzi nie tylko o sam proces wchłaniania, ale również o to, aby zapewnić wystarczający czas na metabolizację i wykorzystanie składników przez organizm.

Na przykład, wapń i cynk konkurują o wchłanianie w jelitach, co może prowadzić do zmniejszonej absorpcji, jeśli są przyjmowane jednocześnie. W przypadku innych minerałów, takich jak żelazo i wapń, istnieje ryzyko wzajemnego wpływu na wchłanianie. Czasami suplementy mogą współdziałać w sposób, który wpływa na ich skuteczność. Na przykład, witamina D może wspierać wchłanianie wapnia, ale przyjmowanie ich razem może być bardziej efektywne. Podsumowując, chociaż przyjmowanie suplementów w postaci proszku może teoretycznie przyspieszyć ich wchłanianie, czasami nadal zaleca się odstępy 2-3 godzin, aby zoptymalizować efektywność i uniknąć interakcji między składnikami.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.