Dzień dobry, syn 13 miesięcy, waga 8100 - niski centyl, ale zrobione badania (morfologia, crp, ,cel

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
syn 13 miesięcy, waga 8100 - niski centyl, ale zrobione badania (morfologia, crp, ,celiakia,tsh, Helicobakter, ferrytyna, kalprotektyna, usg jamy brzusznej ) nie wykazały żadnych nieprawidłowości, od urodzenia (3100 g) drobny i na niskich centylach. Niepokoi mnie fakt, że syn sam nie kończy jedzenia (tzn nie sygnalizuje oznak sytości) . Od zawsze ma duży apetyt, jada 4-5 pełnowartościowych posiłków dziennie mniej więcej co 3 h, ale jednorazowo potrafi zjeść ogromne porcje i nie odmawia dalszego jedzenia (np. przez plucie, odwracanie głowy) - ile będzie miał na talerzu tyle zje. Widać po nim kiedy jest najedzony - zaczyna wolniej jeść, bawić sie jedzeniem i wtedy zabieram go z fotelika (nie ma krzyku, ze chce jeszcze). Do kolejnego posiłku zgłasza się po ok 3h) .Ale gdybym dalej go karmiła łyżeczką lub nałożyłabym na talerz 2 kg jedzenia to jadlby i jadł aż zje wszystko. Raz z mężem chcieliśmy sprawdzić czy kiedyś w końcu przestanie jeść i skończyło się to zjedzeniem 450 ml zupy, co przecież na pewno nie zmieści się w tak małym żołądku... Z piciem mleka z butelki jest tak samo - mimo, że godzinę wcześniej zjadł obfity posiłek to potrafi to mleko pić aż się skończy i sam nie przestanie. Nie chciałabym synowi wydzielać jedzenia, ale niestety boję się , że może się to skończyć np rozciągnieciem żołądka. Z czego może to wynikać ? Czy wymaga to jakiejś konsultacji, jeśli tak u kogo? Bardzo proszę o odpowiedź.
roczne dziecko powinno potroić wagę urodzeniową- w przypadku synka to powinno być 9300g na roczek. Waga dziecka w 13 miesiącu jest zatem zbyt niska. Rozumiem,ze zrobiono diagnostykę- czy w trakcie badań zrobiono też badanie ogólne kału- na niestrawione resztki pokarmowe?
W tej sytuacji dobrze, że dziecko chce jeść i nadrobić ten brak. Powinno wg wieku zjadać posiłek co 3 godziny i to robi. Może zwiększyć nieco kalorycznośc potraw?
Jeżeli brak przyrostu masy ciała przy dobrym apetycie będzie się utrzymywać to wskazana kontrola u gastroenterologa dziecięcego.