Dzień dobry, Syn ma 2,5 roku. Ma borelioze. Jesteśmy właśnie w szpitalu 12 dni na antybiotykoterapi

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Syn ma 2,5 roku. Ma borelioze. Jesteśmy właśnie w szpitalu 12 dni na antybiotykoterapii dożylnej. Zaczyna brakować nam żył. Po 14 dniach mamy możliwość wyjścia ze szpitala i dobrania antybiotyku doustnie. Czy takie leczenie przyniesie skutek? Czy walczyć o te 21 dni kroplówek. Dziecko ogólnie nie miało żadnych objawów tylko wysokie wyniki testu wester blod.
Dzień dobry,
W sytuacji, gdy 2,5-letnie dziecko leczy się z boreliozy antybiotykoterapią dożylną i rozważane jest przejście na antybiotykoterapię doustną, istotne jest rozważenie kilku kluczowych aspektów:

Długość leczenia dożylnego: Standardowe zalecenia dotyczące długości leczenia boreliozy u dzieci różnią się w zależności od konkretnego przypadku i mogą wynosić od 14 do 21 dni. Decyzja o długości leczenia zależy od wielu czynników, w tym od ciężkości infekcji, obecności objawów neurologicznych, odpowiedzi na leczenie i innych indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Skuteczność leczenia doustnego: Antybiotykoterapia doustna może być skuteczna w leczeniu boreliozy, szczególnie w przypadkach, gdy nie ma ciężkich objawów neurologicznych lub innych powikłań. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy chodzi o wczesną fazę boreliozy, leczenie doustne jest standardową praktyką i może być równie skuteczne jak leczenie dożylne.

Stan zdrowia dziecka: Jeśli dziecko ogólnie dobrze znosi leczenie i nie ma objawów klinicznych boreliozy poza wynikami testów, to przejście na leczenie doustne może być rozważane jako odpowiednia opcja. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę trudności z dożylnym dostępem naczyniowym.

Konsultacja z lekarzem: Decyzja o zmianie sposobu leczenia powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem prowadzącym, który może ocenić aktualny stan dziecka i dostosować dalsze leczenie do jego potrzeb.

Monitorowanie i dalsza opieka: W przypadku przejścia na antybiotykoterapię doustną, ważne jest ścisłe monitorowanie stanu zdrowia dziecka oraz ewentualnych objawów, które mogłyby wskazywać na potrzebę modyfikacji leczenia.

Podsumowując, w przypadku braku ciężkich objawów boreliozy, przejście na antybiotykoterapię doustną po 14 dniach leczenia dożylnego może być skutecznym i bezpiecznym podejściem. Ważne jest jednak, aby decyzja ta była podjęta we współpracy z lekarzem prowadzącym i uwzględniała indywidualną sytuację pacjenta.