Dzień dobry. Syn ma ospę dostał dziś wysypki czy możliwe jest że zarazs się od niego półpaścem? Bo o

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Syn ma ospę dostał dziś wysypki czy możliwe jest że zarazs się od niego półpaścem? Bo ospę już przechodziłam będąc dzieckiem.
Tym bardziej że biorę teraz amoksilav zostało mi jeszcze 5 dni brania antybiotyku (infekcja bakteryjna)
Dzień dobry,

Ospa wietrzna i półpasiec są spowodowane tym samym wirusem - wirusem Varicella Zoster. Ospa wietrzna to pierwotna infekcja tym wirusem, która zazwyczaj występuje u dzieci. Po przebyciu ospy, wirus ten pozostaje w organizmie w stanie uśpienia, zwykle w korzeniach nerwów rdzeniowych.

Półpasiec to odradzanie się tego wirusa, co zwykle występuje u osób starszych lub u osób z osłabionym układem immunologicznym. Można zachorować na ospę od osoby z ospą, jeśli nigdy wcześniej nie miało się ospy lub nie było zaszczepionym przeciwko niej.

Skoro już miała Pani ospę jako dziecko, nie może Pani dostać ospy od swojego syna. Natomiast przyjmowanie antybiotyku nie zwiększa ryzyka wystąpienia półpaśca. Antybiotyki nie mają wpływu na wirusy, a amoksiklaw, który Pani przyjmuje, jest antybiotykiem stosowanym przeciwko infekcjom bakteryjnym.

Jeżeli ma Pani jakiekolwiek obawy dotyczące swojego stanu zdrowia lub jeżeli u Pani wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, powinna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem.