Dzień dobry. Szanowni Państwo mam na imię Patryk lat 29, moja żona Gabriela lat 24. Znamy się od

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Szanowni Państwo mam na imię Patryk lat 29, moja żona Gabriela lat 24.
Znamy się od 2 lat, małżeństwem jesteśmy od 1 roku, mamy dziecko 3- miesięczna córeczkę.
Żona choruję na Zaburzenia Osobowości Borderline, leczy się u lekarza psychiatry od 2019 roku.
Gdy się nie znaliśmy , żona trafiała do szpitala psychiatrycznego 2-3 razy w roku przez zachowania samobójcze które popełniała.
Żona jest całkowicie nie zdolna do wykonywania pracy zarobkowej, przez co otrzymuję rentę z ZUS.
Ja jestem zdrowy psychicznie, pracuję fizycznie przez co często bolą mnie nogi i kręgosłup i jak przychodzę z pracy do domu to potrzebuję 2-3 h przespać się, nie zdarza mi się to często.
W domu zajmuję się też dzieckiem bawię się, karmię, przebieram.
Żona twierdzi że mało jej pomagam przez co wszczyna kłótnie jako pierwsza.
Żona uważa że musimy chodzić na terapię małżeńską do Psychologa/Psychoterapeuty.
Ja uważam że mi nie jest potrzebna terapia bo świetnie się czuję psychicznie w swoim żywiole.
Co państwo twierdzicie na słowa żony?
Pozdrawiam Serdecznie
Dzień dobry,
Wyzwania związane z codziennym radzeniem sobie z objawami BPD u bliskiej osoby, i problemami (w pracy, szkole, finansach, sąsiedztwie) mogą być bardzo stresujące, a członkowie rodziny mogą nieświadomie działać w sposób, który negatywnie wpłynie na ich bliską osobę. Rodziny osób z BPD potrzebują wsparcia, treningu umiejętności, a czasem własnej terapii. Dzieje się tak dlatego, że w BPD mogą występować intensywne i burzliwe relacje, zmienne nastroje, zachowania wysokiego ryzyka i intensywny gniew, a tym samym stają się one częścią życia tych, którzy ją kochają.
Bardzo polecana jest forma pomocy dla rodzin DBT Family Connections

Drogi Patryku, rozumiem, że sytuacja, w której się znaleźliście jest trudna i wymagająca. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemów jest zrozumienie potrzeb i punktu widzenia drugiej osoby, w tym przypadku Twojej żony Gabrieli. Choć możesz czuć, że radzisz sobie dobrze bez terapii, to warto rozważyć udział w takiej terapii dla dobra Waszego małżeństwa i Twojej żony.

Zaburzenie osobowości borderline może być bardzo trudne do zrozumienia i poradzenia sobie z nim, a terapia małżeńska może pomóc w znalezieniu rozwiązań, które będą korzystne dla Was obojga. Dodatkowo, zrozumienie choroby żony i potrzeb, jakie ona ma, może pomóc w lepszym zorganizowaniu Waszego czasu i lepszym rozłożeniu obowiązków.

Proponuję otwarcie rozmawiać z żoną i próbować zrozumieć, co czuje i co jej przeszkadza, a także wyrażać swoje potrzeby i oczekiwania. Jeśli nie jesteś przekonany do terapii, spróbuj porozmawiać z terapeutą indywidualnie, który może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego terapia małżeńska może być korzystna w takiej sytuacji.

Pamiętaj, że Twoja żona potrzebuje Twojego wsparcia i zrozumienia, a terapia małżeńska może być jednym ze sposobów, aby pomóc jej radzić sobie z chorobą i poprawić Waszą relację.
Dzień dobry Panie Patryku,

Zrozumienie i wsparcie w związku z osobą cierpiącą BPD może być bardzo wymagające. Ważne jest, aby patrzeć na terapię małżeńską jako narzędzie, które może pomóc zarówno Panu jak i Pani Gabrieli w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem oraz w radzeniu sobie z trudnościami, które wynikają z jej choroby. Taka terapia może pomóc nie tylko w redukcji konfliktów między Wami ale również w poprawie jakości życia Państwa obojga. Nawet jeśli Pan czuje się dobrze, terapia może przynieść korzyści zarówno Panu, jak i Państwa rodzinie, poprzez poprawę komunikacji, zrozumienie potrzeb Żony i wspólne radzenie sobie z trudnościami wynikającymi z jej choroby. Decyzja o terapii jest oczywiście wspólną decyzją, która powinna być podejmowana z myślą o dobru całej rodziny, również dziecka. Być może kilka wspólnych sesji terapeutycznych pozwoli Panu lepiej zrozumieć, dlaczego Żona uważa terapię za potrzebną i ocenić, czy rzeczywiście może ona przynieść korzyści również Panu.