Dzień dobry. Szukam lekarza który rozumie problem czerwnienia się twarzy. Bardzo trudno jest mi znal

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Szukam lekarza który rozumie problem czerwnienia się twarzy. Bardzo trudno jest mi znaleźć specjaliste który zechciałby przepisać mi beta blocker typu proplanolol lub inny środek którym móglbym zapewnić sobie większy komfort psychiczny w sytuacjach stresowych. Wiem skąd się bierze czerwienienie, nie, nie mam fobi społecznej, nie, proszę nie wysyłać mnie na konsultacje do poradni zdrowia psychicznego. Jeżeli jest na forum lekarz chętny do kontaktu lub polecenia mi osoby gotowej na dialog na ten temat będę wdzięczny za odpowiedź.
Problem czerwienienia się twarzy może mieć różne źródła. Zarówno można ująć to zagadnienie z perspektywy psychologicznej, dermatologicznej, endokrynologicznej lub alergologiczne ( nie zawsze jest to objaw fobii). Najważniejsze spojrzeć na ten aspekt całościowo i postawić dobrą diagnozę. Myślę, że opór przed wypisaniem beta blockerów itd, nie wynika z niechęci, a raczej z bezpieczeństwa. Jestem otwarta na dialog. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
beta bloker to przede wszystkim lek na choroby serca i krążenia, lekko obniża ciśnienie i zwiększa tolerancję na wysiłek fizyczny.
Faktycznie lekko wycisza stres, ogranicza np. pocenie się. ponieważ działa na układ nerwowy. Ale nie da gwarancji, że zaczerwienienie twarzy zniknie. Nie jest typowym lekiem uspakajającym.
Zaczerwienienie moźe być związane z takimi poważnymi chorobami jak; cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, choroba alkoholowa, menopauza i wiele innych .
Poza tym beta blokery to leki, które należy przyjmować długotrwale, żeby dały jakikolwiek efekt. Nie bierze się ich doraźnie! Propranolol to jeden ze starszych betablokerów o wielu skutkach ubocznych i nie wolno go brać ot tak sobie, bo można bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Może tłumić objawy guza nadnerczy, cukrzycy, i innych chorób. Zwalnia czynność serca. Może spowodować niedociśnienie, przeciwwskazany jest u astmatyków i w ciąży. Nieodpowiednie, źle dobrane dawki, mogą powodować bardzo nieprzyjemne objawy uboczne ( koszmary , suchość, kaszel, łysienie!) .
Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, który wykluczy przyczyny somatyczne, a następnie sugeruję wizytę u lekarza psychiatry, który zapisze skuteczniejsze leki.

Dzień dobry,
Rozumiem, że sytuacja, w której się Pan znajduje, może być frustrująca. Rzeczywiście, czerwienienie się twarzy w stresujących sytuacjach może wpływać na komfort psychiczny. Najlepiej poszukać specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu takich przypadłości i jest otwarty na omówienie różnych opcji terapeutycznych, w tym beta-blokerów.

Proponuję skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem, który zrozumie Pana problem i będzie otwarty na wspólną dyskusję nad możliwościami leczenia. Może warto również rozważyć konsultację z kardiologiem, który ma doświadczenie w przepisywaniu beta-blokerów.

Jeśli na forum znajduje się lekarz, który mógłby pomóc, z pewnością warto się skontaktować. Alternatywnie, może Pan poszukać w internecie opinii o specjalistach w swojej okolicy, którzy są znani z otwartości na potrzeby pacjentów. Trzymam kciuki za znalezienie odpowiedniego specjalisty!