Dzień dobry Tydzień temu zerwałam z chłopakiem, byliśmy parą prawie 2 lata za to najlepszymi przyja

4 odpowiedzi
Dzień dobry
Tydzień temu zerwałam z chłopakiem, byliśmy parą prawie 2 lata za to najlepszymi przyjaciółmi byliśmy 4 lata… i byłam z nim bardzo szczęśliwa.
Zerwałam, bo nie czułam się ważna dla niego, chciałam stabilizacji i bezpieczeństwa. Zawsze ważniejsi byli dla niego jego przyjaciele, mógł z nimi jeździć dosłownie wszędzie nie mówiąc mi o tym, zdarzało się że jeździł po klubach całą noc, a ja dowiadywałam się o tym z mediów społecznościowych. A co dziwne nigdy mu nie zabraniałam jeździć, sama nie jestem typem imprezowicza ale nie mówiłam nie, nie możesz z nimi jechać, dałam mu pełną swobodę bo sama taką swobodę lubię, tylko ja zawsze mu mówiłam, gdzie idę z kim będę, kiedy o to samo prosiłam jego, on twierdził, że to jest brak zaufania… a ja chciałam zwykłej szczerości i szacunku do siebie w związku.
To zawsze ja starałam się wymyślać nasze wspólne wyjścia i spotkania, to ja częściej przyjeżdżałam i porosłam, żeby przyjechał do mnie. Kiedy ja odpuściłam on się już zbytnio nie starał, przed rozstaniem nie widzieliśmy się 3 miesiące, ani on ani ja nie proponowaliśmy spotkania…
Po rozstaniu on twierdzi, że miał ze mną huśtawki nastrojów i nie chce być znowu zraniony, twierdzi też że już go nie kochałam bo nie chciałam z nim jechać na wakacje za granicę w czasie całej ten pandemii, chociaż podałam powody dla których nie chce jechać (COVID i nieplanowane wydatki finansowe i to, że chciałam trochę kasy zaoszczędzić, nie dostanę urlopu w tym czasie), a on ich nie potrafi zrozumieć. Dla niego było najważniejsze, że jego kumple też tam jadą i on też musi jechać.
Zrywając z nim myślałam, że będzie lepiej, że to nie My jesteśmy dla siebie stworzeni, że oboje mamy wady i ciężko je zaakceptować… Ale tak nie jest, ciągle za nim tęsknię, bo nie dość że straciłam faceta to równocześnie straciłam swojego najlepszego przyjaciela. Ciągle myślę, ze on cierpi, ze go zraniłam, a tak naprawdę nie powinnam o tym myśleć, bo kiedy odchodziłam to on po prostu podziękował mi za wszystko podał rękę i powiedział „cześć”, nie było walki, a zawsze powtarzał, że on mi nie pozwoli tak łatwo odejść, a jednak życie weryfikuje słowa.
Teraz się zastanawiam czy da się to jeszcze naprawić, czy on chce żeby to naprawić, samej jest mi ciężko się odezwać, bo boje się odrzucenia.
To naturalne, że po rozstaniu przeżywa się kryzys. Tęskni się i przychodzą na myśl na ogół te lepsze momenty. Jest smutno, pusto i źle. Musi upłynąć trochę czasu, aby móc pogodzić się ze stratą. Zakończenie relacji zwykle postrzegane jest jako pewnego rodzaju strata. Warto sobie wtedy przypomnieć powody rozstania. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie, gdybym nie odeszła, byłabym w tym związku spełniona i szczęśliwa. Zamiast wracać do przeszłości warto skoncentrować się na przyszłości i poszukiwaniu bardziej satysfakcjonujących relacji, w których będzie się Pani czuła ważna i szanowana.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dużo się wewnątrz Pani dzieje, rozstania to zawsze trudna sytuacja. Z napisanej przez Panią wiadomości można zauważyć, że myśli głównie skupiają się wokół byłego partnera i jego zranienia. Zachęcam do pomyślenia nad spotkaniem z psychoterapeutą. Podczas procesu terapeutycznego, będzie mogła Pani zająć się swoimi emocjami, nadać rozumienie tego co się z Panią dzieje, co nie pozwala Pani odejść i stworzyć przestrzeń do spojrzenia na inne swoje relacje.
Dzień dobry, rozstanie jest doświadczeniem straty. Każda zmiana związana ze stratą potrzebuje być zaopiekowana pod kątem emocji, swoistego doświadczenia i przepracowania żałoby. Przydatna jest rozmowa ze wspierającą, uważnie słuchającą osobą. Jeśli opisywane napięcie, myśli i emocje utrudniają funkcjonowanie, to warto rozważyć psychoterapię. Pozdrawiam.
Dziękuję za podzielenie się swoją historią. To, co przeżywasz, jest bardzo trudne i zrozumiałe, że czujesz się zagubiona w tej sytuacji. Rozstanie z kimś, kto był zarówno partnerem, jak i najlepszym przyjacielem, to ogromna strata. Pozwól, że odniosę się do kilku kwestii, które poruszyłaś:

Potrzeby w związku: Wyraźnie widać, że Twoje potrzeby stabilizacji, bezpieczeństwa i szczerości w relacji nie były zaspokojone. To ważne, że potrafiłaś je zidentyfikować i zakomunikować.
Różnice w stylu życia: Wydaje się, że mieliście odmienne podejścia do spędzania czasu i komunikacji. Nie ma w tym nic złego, ale ważne jest, aby partnerzy potrafili znaleźć kompromis.
Jednostronny wysiłek: Zauważyłaś, że to głównie Ty starałaś się o relację. To naturalne, że czułaś się niedoceniana i nieważna.
Tęsknota: To normalne, że tęsknisz. Straciłaś kogoś, kto był ważną częścią Twojego życia przez długi czas.
Poczucie winy: Wydaje się, że czujesz się winna za zakończenie związku. Pamiętaj, że podjęłaś tę decyzję z ważnych powodów.

Co do możliwości naprawy relacji, to trudno jednoznacznie stwierdzić bez znajomości pełnego kontekstu. Jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, zastanów się:

Czy Twoje potrzeby mogłyby być zaspokojone w tej relacji?
Czy partner byłby gotowy na zmiany i kompromisy?
Czy Ty sama jesteś gotowa na ewentualne zmiany ze swojej strony?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się spróbować naprawić relację, czy nie, ważne jest, abyś zadbała o siebie. Daj sobie czas na przeżycie żałoby po związku, skup się na swoich potrzebach i zainteresowaniach. Może warto rozważyć rozmowę z bliskimi przyjaciółmi lub profesjonalnym terapeutą, aby lepiej przepracować tę sytuację.
Pamiętaj, że Twoje uczucia są ważne i masz prawo do związku, w którym czujesz się szanowana i doceniana.
Wszystkiego dobrego.

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Marta Roczkowska

Marta Roczkowska

Psycholog

Kraków

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 102 pytań dotyczących usługi: kryzys w związku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.