Dzień dobry, u mnie w pracy jest kolega, który nic sobie nie robi z tego, że mu zwracamy uwagę. A po

3 odpowiedzi
Dzień dobry, u mnie w pracy jest kolega, który nic sobie nie robi z tego, że mu zwracamy uwagę. A ponieważ jest
agresywny, lekceważy i poniża innych, nie przestrzega BHP i naraża innych na problemy, jest z nim
duży kłopot. Czy to jakieś problemy z osobowością. Bo z drugiej strony jest niezłym fachowcem,
bardzo doświadczonym (pracuje już w firmie 20 lat!) i trudno byłoby go zastąpić, to lepiej się z nim
dogadać. Na razie wszystkie rozmowy kończyły się awanturą, szef już nieraz odgrażał się, że nie
wytrzyma. A ja chciałbym jakoś to rozwiązać, bo fachowcem jest dobrym, a ja z nim muszę
współpracować.
Dzień dobry,
Jeśli próby rozmowy ze współpracownikiem prowadzą do awantur, agresjii, lekceważenia i poniżania innych, nie przestrzegania zasad BHP i narażania innych na problemy, to wydaje się, że czas najwyższy zaangażować przełożonych. To
nie musi oznaczać zwolnienia tej osoby z pracy. Przełożeni mogą ustalić pewne granice dla tolerowanych zachowań i konsekwencje za ich nie przestrzeganie. Mogą też skierować trudnego pracownika na terapię.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Snarska

Właśnie opisany przez Pana kolega może mieć problemy z zachowaniem granic międzyludzkich oraz nieumiejętnością radzenia sobie ze swoimi emocjami. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na możliwe zaburzenia osobowości, takie jak osobowość narcystyczna czy borderline. Jednakże, nie jest to jednoznaczna odpowiedź na zachowanie kolegi, gdyż tylko specjalista z dziedziny psychologii lub psychiatrii mógłby postawić diagnozę.

Co do samej sytuacji w pracy, to rozumiem, że jest to trudna sytuacja, gdyż osoba ta naraża innych na problemy i kłótnie. Jednakże, jako pracownik Pańskiej firmy, jest Pan również odpowiedzialny za przestrzeganie BHP oraz bezpieczeństwo innych pracowników. W związku z tym, warto byłoby podejść do sytuacji w sposób rozsądny i rozważny. Można spróbować porozmawiać z kolegą, w miarę możliwości, w spokojnej i pozytywnej atmosferze, zwracając uwagę na jego doświadczenie i fachowość. Jednocześnie, warto też wskazać, w jaki sposób jego zachowanie wpływa na innych i w jakim stopniu utrudnia pracę w firmie. W przypadku, gdy takie rozmowy nic nie dają, warto porozmawiać z szefem lub kadrową i omówić możliwe sposoby rozwiązania problemu.
Dzień dobry,

Sytuacja, którą opisujesz, jest bardzo trudna i wymaga delikatnego podejścia.
Kolega może mieć problemy z osobowością, takie jak cechy osobowości agresywnej lub antyspołecznej. Nie oznacza to jednak, że nie da się z nim współpracować. Zrozumienie przyczyn jego zachowania może być kluczowe.
Ważne jest, aby dokładnie dokumentować wszelkie sytuacje, w których zachowanie kolegi jest problematyczne. Zapisywanie dat, godzin, miejsc i świadków pomoże w rozmowach z przełożonymi.
Spróbuj przeprowadzić spokojną, merytoryczną rozmowę z kolegą, w której przedstawisz konkretne przykłady jego zachowania oraz ich negatywne skutki. Ważne jest, aby nie atakować go osobiście, lecz skupić się na faktach i ich konsekwencjach.
Może warto rozważyć zaangażowanie specjalisty, takiego jak psycholog lub mediator, który pomoże w rozwiązaniu konfliktu. Często zewnętrzny ekspert może wnieść nową perspektywę i pomóc w negocjacjach.
Organizowanie szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie z konfliktami może pomóc w poprawie atmosfery w pracy. To również pokazuje, że firma inwestuje w rozwój pracowników.
Przypomnij sobie i swoim kolegom o istniejących procedurach firmowych dotyczących zachowań niepożądanych i BHP. Może to obejmować formalne skargi, które mogą być skierowane do działu HR lub przełożonych.
Ważne jest, aby szefowie byli zaangażowani i gotowi wesprzeć działania mające na celu rozwiązanie problemu. Ich konsekwentne podejście do egzekwowania zasad BHP i kultury pracy jest kluczowe.
Pamiętaj, że choć kolega jest cennym fachowcem, to jego zachowanie nie powinno być ignorowane, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na cały zespół i efektywność pracy. Długoterminowe rozwiązanie problemu wymaga współpracy wszystkich zaangażowanych stron. Pozdrawiam