Dzień dobry W 1985 i 1992 roku byłam szczepiona p/odrze. Dziś w sklepie podeszła do mnie kobieta z

1 odpowiedzi
W 1985 i 1992 roku byłam szczepiona p/odrze. Dziś w sklepie podeszła do mnie kobieta z Ukrainy żeby o coś zapytać . Nie kasłała nie miała kataru wyglądała na zdrowa. Boję się jednak że może być nosicielem wirusa Odry. Czy w przypadku zamienienia kilku słów może dość do zakażenia?
Dzień dobry,
Po szczepieniu w kierunku odry należy wykonać badanie przeciwciał IgG w celu oceny czy szczepienie było skuteczne.
Odra jest chorobą o wysokiej zakaźności.
Okres wylęgania, czyli do czasu pojawienia się objawów zwiastunowych, wynosi od 8-12 dni, a okres do czasu pojawienia się wysypki – od 7 do 18 dni. Jeśli osoba nie była szczepiona lub nie ma ochronnego miana przeciwciał- ryzyko zachorowania po kontakcie z chorym na odrę jest bardzo duże.
Chory zakaża inne osoby od momentu wystąpienia objawów zwiastunowych do 3–4 dni po wystąpieniu wysypki. Należy pamiętać i wirus pozostaje zakaźny w powietrzu lub na skażonych powierzchniach do 2 godzin.