Dzień dobry. W ciągu ostatniego roku zauważyłam u siebie problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

1 odpowiedzi
Dzień dobry.
W ciągu ostatniego roku zauważyłam u siebie problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Staw prawy zaczął „przeskakiwać”, co dało się słyszeć i co powodowało delikatne blokowanie i ból. Lekarz stwierdził, że to bruksizm dzienny (Nie zgrzytam zębami w nocy i ich nie ścieram). Udałam się także do fizjoterapeuty, który zalecił wykonywanie ćwiczeń. Lekarz wykonał szynę, którą zakładam w nocy, po to aby wyleczyć stawy. Mam jednak wątpliwość co do jej skuteczności, skoro to bruksizm dzienny. Czy botoks byłby skuteczny w tego typu problemie? Jakie inne metody leczenia są pomocne?
Witam
Przeskakiwanie w stawie to nie bruksizm. To dwa różne problemy. Przeskakiwanie w stawie najczęściej związanie jest w przemieszczeniem, zwichnięciem, podwichnieciem krążka stawowego w stawie skroniowo żuchwowych. W takich przypadkach konieczna jest dokładne badanie manualne stawów, ocena okluzji zębów, napięć mięśni głowy, szyjki i tułowia. Najczęściej występuje wskazanie do wykonania CBCT (tomografii) stawów oraz rezonansu magnetycznego dla potwierdzenia wstępnego rozpoznania. Po diagnostyce, jeśli jest to problem stawowy, należy określić pozycje terapeutyczną żuchwy (np. Aksjografia) i wykonać na podstawie uzyskanych pomiarów szynę, która pozwoli zrehabilitować staw (uzyskać stabilność w stawie). Etap szynoterapii czasami wiąże nie z wizytami u fizjoterapeuty. Kolejnym krokiem jest uzyskanie stabilnej okluzji (zgryzu), poprzez leczenie zachowawcze i/lub proetyczne i/lub ortodontyczne. Warto nie bagatelizować problemu, bo z czasem mogą dość inne dolegliwości, może dojść do deformacji, zniszczenia krążka, a to są stany nieodwracalne.
Pozdrawiam Tomasz Żuchowski.
Sugeruję wizytę: Badanie stawu skroniowo-żuchwowego - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.