Dzień dobry! W lutym br. Wymieniłam plombe która była dość już wypłukana oraz czasem odczuwałam ból

1 odpowiedzi
Dzień dobry! W lutym br. Wymieniłam plombe która była dość już wypłukana oraz czasem odczuwałam ból przy jedzeniu słodkiego w zębie 5 górnym z prawej strony. Po wymianie plomby na następny dzień ząb był tkliwy i miałam gorsze samopoczucie (jak na przeziębienie). Tkliwosc tego zęba mineła. Po jakimś tygodniu zaczęłam odczuwać dyskomfort w tym zębie oraz jak by swędzenie. Mój dentysta opukiwał ten ząb sprawdzał go zimnym powietrzem i wszystko było prawidłowo. Mój dentysta zdecydował wymienić stare wypełnienie w 7 zębie górnym po prawej stronie i obserwować co z tą 5.
W zębie 5 nadal odczuwałam dyskomfort oraz dyskomfort w policzku po prawej stronie. Zgłosiłam się znów do dentysty. Mój dentysta opukiwał ząb 5 i 6 nie odczuwałam żadnego bólu w tych zębach. Ząb 6 był leczony kanałowo prawie rok temu i nie dawał żadnych dolegliwości bólowych po zakończonym leczeniu. Mój dentysta stwierdził że ten dyskomfort jest spowodowany przez ząb 6 a nie 5. Wykonano Rtg które nic nie pokazuje. Dentysta stwierdził że kanały w szóstce są dobrze wypełnione a w piątce brak zmian
Do szóstki częściowo zostało włożone lekarstwo a w piątce wymienione wypelnienie. Otrzymałam skierowanie na tomograf szóstki.
Po tej wizycie dyskomfort się zmniejszył ale nie został wyeliminowany, nadal co jakiś czas odczuwam swędzenie dziąsla oraz ucisk w policzku.
Po tomografie mój dentysta stwierdził że w zębie 6 "jest jakaś zmiana"- nie wiem nadal jaka i gdzie dokładnie. Ząb należy usunąć.
Skonsultowałam mój przypadek z innym stomatologiem, wykonane zdjęcie rtg nic nie wykazuje. Po obejrzeniu tomografu stwierdził że może to być ziarniak i do kontroli za 3 miesiące z rtg punktowym.
Zaznaczę jeszcze że przy nitkowaniu między piątką a szóstka nić się haczy, czy to może być powód tego stanu rzeczy?
Proszę o wyjaśnienie co może być powodem tego stanu?
Jeśli tomografia wykazała jakąś zmianę zapalną przy zębie po leczeniu kanałowym, z dużym prawdopodobieństwem dolegliwości bólowe pochodzą od tego właśnie zęba.
Należy skonsultować ten obraz z lekarzem specjalizującym się w leczeniu kanałowym aby ocenić możliwość leczenia lub konieczność ekstrakcji zęba.