Dzień dobry. W ostatnich badaniach krwi stwierdzono u mnie podwyższony poziom żelaza (180 ug/dL przy

2 odpowiedzi
Dzień dobry. W ostatnich badaniach krwi stwierdzono u mnie podwyższony poziom żelaza (180 ug/dL przy normie 50-170), ferrytyna w normie. Chciałabym prosić o informacje, jaka może być tego przyczyna. Nie jem czerwonego mięsa ani podrobów ale np. codziennie spożywam owsiankę, siemię lniane, różne nasiona i pestki. Czy to może mieć wpływ na wynik? Dodam, że jestem 2 lata po menopauzie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry, podwyższony poziom żelaza we krwi może mieć różne przyczyny. Jedną z możliwości jest dieta bogata w żelazo, w tym spożywanie produktów zawierających żelazo pochodzące z produktów odzwierzęcych, ale i pochodzącego z produktów roślinnych. Jeśli Twoja dieta jest bogata w produkty roślinne takie jak owsianka, siemię lniane, nasiona i pestki, które są źródłem żelaza, może to wpływać na wynik podwyższonego poziomu żelaza. Jeśli jednak ferrytyna, która jest wskaźnikiem zapasów żelaza w organizmie, jest w normie, to podwyższony poziom żelaza nie jest raczej związany z nadmiernym gromadzeniem się żelaza w organizmie. W przypadku podwyższonego poziomu żelaza istotne jest ustalenie dokładnej przyczyny. Może to wymagać dalszych badań diagnostycznych, takich jak badania genetyczne (np. pod kątem hemochromatozy), ocena stanu zapalnego czy badanie wątroby. Zalecam skonsultowanie się z lekarzem, który będzie mógł dokładnie ocenić Twoją sytuację i zaproponować odpowiednie dalsze badania jeśli uzna to za potrzebne, a jeśli będą wskazane zmiany w diecie zapraszam na konsultację dietetyczną online.

Dzień dobry
Od siebie dodam, że przede wszystkim warto wynik powtórzyć.
Podwyższony poziom żelaza może być związany, np. z infekcją, stresem. Może być stanem chwilowym.
Istotny jest poziom ferrytyny oraz całościowa ocena gospodarki żelazem.