Dzień dobry, w przeciągu ostatnich lat zostałem ugryziony przez kilkanaście kleszczy. Nigdy nie uży

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
w przeciągu ostatnich lat zostałem ugryziony przez kilkanaście kleszczy. Nigdy nie używałem antybiotyku do leczenia, nie miałem charakterystycznego rumienia, nie robiłem badań które miały by na celu potwierdzić zakażenie. Tydzień temu jednak postanowiłem wykonać test Mikroblot IGG celem sprawdzenia. Proszę o interpretację wyników. Czy wysokie stężenia niektórych przeciwciał mogą sugerować zakażenie lub próbę walczenia organizmu?

Borrelia IgG
VlsE Ba Negatywny 20.460 OspA Bg Negatywny 33.430
VlsE Bg Negatywny 53.230 OspA Bs Negatywny 58.030
VlsE Bs Negatywny 43.310 OspC Ba Negatywny 135.360
p83 Negatywny 29.160 OspC Bg Negatywny 68.600
p58 Negatywny 58.110 OspC Bs Negatywny 102.970
p41 Ba Negatywny 24.320 OspC Bsp Negatywny 107.480
p41 Bs Negatywny 64.780 NapA Negatywny 50.790
p39 Negatywny 98.760 OspE Negatywny 31.900
OspB Negatywny 41.060 p17 Negatywny 43.970
OspA Ba Negatywny 80.760

Anaplasma IgG
OmpA Negatywny 59.450
p44 Negatywny 54.270
Asp62 Negatywny 63.210

Treponema palidum IgG
TpN17 Negatywny 24.740
Dzień dobry,
Na podstawie przedstawionych wyników testu Mikroblot IGG można stwierdzić, że wszystkie testy na obecność przeciwciał IgG przeciwko Borrelii burgdorferi (różne szczepy), Anaplasma oraz Treponema pallidum (patogen odpowiedzialny za kiłę) są negatywne. Wyniki wskazują, że nie ma obecnie serologicznych dowodów zakażenia tymi patogenami.

Warto jednak zaznaczyć kilka istotnych kwestii:

Czas wystąpienia przeciwciał: Przeciwciała klasy IgG zazwyczaj pojawiają się w odpowiedzi na zakażenie po kilku tygodniach, a ich poziom może utrzymywać się przez wiele lat po infekcji. Negatywny wynik testu IgG najczęściej wskazuje na brak wcześniejszego zakażenia.

Ograniczenia testów serologicznych: Testy serologiczne na boreliozę mają pewne ograniczenia. Falsznie negatywne wyniki mogą wystąpić, zwłaszcza we wczesnym stadium choroby. Ponadto, testy te nie są w stanie określić, czy do zakażenia doszło niedawno czy też dawno temu.

Brak objawów klinicznych: Wskazuje Pan, że nie wystąpił u Pana charakterystyczny rumień wędrujący ani inne objawy sugerujące boreliozę. To istotna informacja, ponieważ diagnoza boreliozy opiera się nie tylko na wynikach badań serologicznych, ale również na obecności typowych objawów klinicznych.