Dzień dobry, w wynikach badań krwi wyszło mi TSH na poziomie 3,9, teoretycznie mieści się w normie.

3 odpowiedzi
W wynikach badań krwi wyszło mi TSH na poziomie 3,9, teoretycznie mieści się w normie. Pani dermatololog zwróciła mi uwagę, że w moim wieku (21 lat- kobieta) powinno wynosić <2 i warto zrobić dodatkowe badania. T3 i T4 w normie, USG tarczycy nic nie wykazało, nie mam żadnych objawów związanych z niedoczynnością, cykle menstruacyjne są regularne (badania krwi nie były robione w pierwszych dniach cyklu, a w jego środku), brak też zmian w obfitości krwawień, nikt w rodzinie nie choruje na choroby związane z tarczycą, dodam że jestem w trakcie leczenia izotretynoiną (2 miesiąc) z powodu trądziku na twarzy, plecy oraz dekold są "czyste".
Stąd moje pytanie czy to już kwalifikuje się pod niedoczynność tarczycy? Czy ten poziom TSH może być wywołany stresem (w okresie badan było go dużo), niedoborami lub tym że badania powinny być zrobione na początku cyklu? Jest możliwość obniżenia poziomu TSH za pomocą dietoterapii oraz suplementacji bez przyjmowania leków?
Dzień dobry,
Na pewno warto skupić się nad tym, aby dieta była zbilansowana pod względem zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów oraz normoenergetyczna. Ograniczanie spożycia energii i węglowodanów może zaburzać konwersję hormonów do formy aktywnej. Należy unikać głodzenia się i namiernie długich przerw między posiłkami. Warto usystematyzować żywienie i włączyć umairkowaną aktywność fizyczną, a jeśli masa ciała jest nadmierna skupić się na jej delikatnej redukcji. Suplementy w zależnosci od potrzeb może zalecić lekarz specjalista.
Pozdrawiam, Anna Walus

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Uważam, że przede wszystkim powinna Pani posłuchać zaleceń lekarza dermatologa i wykonać dokładną diagnostykę, być może umówić się na wizytę do endokrynologa. Stres ma wpływ na układ hormonalny, ale to, czy w Pani przypadku wpłynął znacząco na poziom TSH trzeba wyjaśnić poprzez diagnostykę, oceny wyników powinien dokonać lekarz, a nie dietetyk. Na zbilansowaną i uwzględniającą stan Pani zdrowia dietę zawsze jest dobry czas i warto o to zadbać. Decyzji o suplementacji nie radzę podejmować samodzielnie. O niej także powinien decydować lekarz, szczególnie jeśli w grę wchodzą możliwe interakcje suplementów z lekami. Pozdrawiam.
Dzień dobry, twój poziom TSH na poziomie 3,9 jest w górnej granicy normy, ale nie wskazuje jednoznacznie na niedoczynność tarczycy, zwłaszcza że T3, T4 i USG są w normie, a nie masz objawów. Stres, niedobory (np. jodu, selenu) czy moment cyklu mogą wpłynąć na wynik, ale nieznacznie. Dieta bogata w te składniki, zwłaszcza jod i selen, może wspierać pracę tarczycy. Warto monitorować TSH za kilka miesięcy, a jeśli poziom wzrośnie, skonsultować się z endokrynologiem. Na razie nie ma potrzeby stosowania leków.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.