Dzień dobry, W wyniku wypadku utraciłem początkowo całkowicie władzę w kończynie górnej prawej, p

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

W wyniku wypadku utraciłem początkowo całkowicie władzę w kończynie górnej prawej, po długiej rehabilitacji pozostały zaniki mięśni obręczy barkowej. W zasadzie problemem jest brak wydolności mięśniowej. Władzę odzyskałem, ale siły w obrębie barku, najszerszego grzbietu i bicepsa tricepsa ewidentnie brak. Nieco osłabiony chwyt. W pierwszym badaniu EMG stwierdzono:
-W badaniu nerwów krótkich splotu ramiennego wydłużenie latencji standaryzowanych i niskie amplitudy odpowiedzi PW z nerwów pachowego, mięśniowo-skórnego i promieniowego; w nerwie promieniowym również w części dystalnej obniżenie amplitudy czuciowej i obniżenie amplitudy odpowiedzi ruchowej w mięśniu prostowniku palców wsp. Pozostałe parametry badania w granicach normy. Całość badania przemawia za upośledzeniem głównie górnej części splotu barkowego.”

Po dwóch latach kontrolne badanie wykazało:
-W badaniu stwierdzono wydłużenie latencji końcowej z wyraźnym obniżeniem amplitudy CMAP w mięśniu naramiennym prawym po stymulacji nerwu pachowego w punkcie Erba. Odpowiedź dyssynchroniczna. Wydłużenie latencji końcowej z obniżeniem amplitudy w mięśniu dwugłowym po stymulacji nerwy mięśniowoskórnego. Miernie obniżona amplituda w mięśniu trójgłowym i nadgrzebieniowym po stymulacji odpowiednich nerwów. Parametry przewodzenia nerwu grzbietowego łopatki do mięśnia równoległobocznego są prawidłowe. Ciągłość badanych nerwów zachowana. Badanie wskazuje na dysfunkcję górnej części splotu ramiennego, głównie jego pęczka tylnego z dominującym deficytem aksonalnym nerwu pachowego.”

Tutaj mam pytanie odnośnie splotu a właściwie której części został uszkodzony? Skoro opis wskazuje na upośledzenie głównie górnej części zatem przypuszczam, że uległy uszkodzeniu także nerwy struktur podobojczykowego splotu.
Nerw pachowy, mięśniowo-skórny oraz promieniowego należy do części podobojczykowej (dolnej)? Czy uszkodzone nerwy mają coś wspólnego z dyskopatią na poziomie C4/C5?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Adam
Dzień dobry. Górna część splotu ramiennego to korzenie wychodzące z C5 i C6. Pęczek tylny to unerwienie z segmentów od C5-Th1. Górna część splotu tworzy nerw pachowy (C5 i C6). Jeżeli te dwa nerwy w głównej mierze są dysfunkcyjne to i część podobojczykowa splotu nie będzie w 100% funkcjonowała prawidłowo. C5 i C6 wchodzi w część nerwu promieniowego. Mogę polecić terapie FDM i FM. Obydwa modele pracują na powięzi głębokiej a ona odpowiada za przenoszenie sił. Dzięki tym metodą jesteś w stanie przyspieszyć regenerację. Jeżeli nie występują dolegliwości bólowe szyi to raczej dyskopatia nie wpływa na dysfunkcje nerwów. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podczas badania manualnego można stwierdzić, czy występują objawy dyskowe, choć przypuszczam, że to nie on jest głównym winowajcą. Elektrostymulacja i praca indywidualna z fizjoterapeutą daje nadzieję na poprawę parametrów.
Pozdrawiam!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.