Dzień dobry, wydaję mi się że jest coś ze mną nie tak, bo nie zachowuję się tak jak inni ludzie, z k

3 odpowiedzi
Dzień dobry, wydaję mi się że jest coś ze mną nie tak, bo nie zachowuję się tak jak inni ludzie, z którymi mam kontakt na co dzień. Chodzi głównie o moją rodzinę z którą mieszkam.Dodam że jestem osobą dorosłą, (22 lata) niepełnosprawną fizycznie, chodzącą. Sama nie wiem czy to ważne w tej wiadomości. Chodzi o to, że nie chcę być arogancka. Im dalej jest od domu tym czuję się lepiej. Mam bardzo bolesne doświadczenia i nie chcę nikogo traktować tak jak ja byłam traktowana. Będę chodzić do psychologa żeby podnieść poczucie własnej wartości i nauczyć się bycia pewną siebie. Boję że kiedy już taka będę to stanę się kimś kim szczerze nie chcę być . Nie chcę uważać się za lepszą od innych i to pokazywać. Chcę być tylko szczęśliwa. Jest mi trudno bo rodzina mnie nie wspiera, ale już tego od niej nie oczekuję, bo tak nigdy nie będzie. Nie rozumieją mnie i w sumie tego też nie oczekuję bo żeby kogoś zrozumieć to trzeba być w podobnej sytuacji. Jeśli nie, to jest to po prostu nie możliwe.W domu jest taka sytuacja, że starsza ode mnie siostra moją mamę która ma chorobę psychiczną biję. Mówi że ją uderzy. Siostra nad sobą nie panuję. Mój ojciec ją prowokuję i też okropnie traktuje. Jeszcze jest młodsza siostra która naśladuje tą starszą. Trudno mi się z nimi dogadywać. Myślę, że są niedojrzali emocjonalnie i nietolerancyjni. Trudno mi jest z nimi żyć. Był taki moment, w którym zadałam sobie pytanie, czy jest coś ze mną nie tak bo nie zachowuje się jak moja rodzina ,że nie chcę być takim człowiekiem, że pewnie wszyscy się tak się zachowują i to jest normalne.
Dzień dobry, poruszyła Pani wiele kwestii, spróbuję odnieść się do kilku z nich. Oczywiście o ile nie możemy sami wybrać w jakiej rodzinie chcemy się urodzić, jako dorastające czy dorosłe osoby możemy podjąć świadomą decyzję, by nie powielać wzorców zachowania zaobserwowanych w domu. Nasza przeszłość może mieć wpływ na decyzje, które podejmujemy, ale nie oznacza to wcale, że nie możemy wyrwać się ze schematów w których funkcjonowaliśmy. Chęć zmiany zachowań które nam nie służą, np. sprawiają, że czujemy się źle lub rujnują nasze relacje z otoczeniem, jest jak najbardziej zdrowym i pożądanym zachowaniem.
Celem terapii bądź wsparcia psychologicznego nie jest wzbudzanie u pacjenta poczucia wyższość czy rozbudzania arogancji - jeśli ma Pani obawy, że w tę stronę może to pójść. Działania profesjonalisty skupiają się między innymi na wspieraniu pacjenta w procesie budowania poczucia własnej wartości czy stawiania granic, ale mają również pomagać w budowaniu zdrowych i wspierających relacji z innymi. W rzeczywistości postawa pełna poczucia wyższości skoncentrowana na poniżaniu innych, może być objawem niskiej samooceny i dużej dawki lęku w kontaktach z innymi. Prawdziwa pewność siebie to również świadomość, że potrzeby innych osób są ważne, nawet jeśli nie zawsze będą zbieżne z moimi.
Przemoc nie jest normalnym zjawiskiem i nie każdy ją stosuje. Co więcej, istnieją rozwiązania prawne, które możemy zastosować żeby z nią walczyć. Jednym z tych sposobów może być np. zawiadomienie policji czy zgłoszenie sprawy do opieki społecznej bądź organizacji pozarządowych wpierających rodziny. Nawet jeśli te sposoby nie zawsze są idealne, wielu osobom uratowały zdrowie lub życie.
Życzę dużo siły i wytrwałości w realizowaniu Pani celów!

Dzień dobry,

Dziękuję za otwarte podzielenie się swoimi myślami i uczuciami. To, co opisałaś, jest bardzo ważne i skomplikowane. Twoje odczucia i refleksje są zrozumiałe, biorąc pod uwagę to, w jakiej sytuacji się znajdujesz. To odważne, że poszukujesz pomocy i chcesz pracować nad swoim poczuciem wartości oraz pewnością siebie.

Twoje uczucia niezrozumienia i różnicy między Tobą a Twoją rodziną są zrozumiałe. Każda osoba jest inna i ma swoje własne drogi i sposoby zachowań. To, że chcesz unikać arogancji i być bliższa samej sobie, jest znakiem dojrzałości emocjonalnej i szukania swojego autentycznego ja.

Twoje obawy o to, że zdobywanie pewności siebie może prowadzić do zachowań, których nie chcesz, są zrozumiałe. Jednak proces terapeutyczny pomoże Ci zrozumieć swoje wartości i cele oraz rozwijać zdrowe poczucie tożsamości, które jest zgodne z Twoimi wartościami.

Jeśli chodzi o Twoją rodzinę, to jest to trudna sytuacja. Wzajemne relacje w rodzinie mogą być skomplikowane, zwłaszcza w obliczu trudności psychicznych i emocjonalnych. Ważne jest, aby zrozumieć, że Ty nie jesteś odpowiedzialna za zachowanie innych osób. Twój wybór pracy nad sobą jest korzystny i może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne.

Pamiętaj, że terapia jest bezpiecznym miejscem do eksplorowania swoich uczuć, myśli i celów.
Życzę odwagi, aby skorzystać ze wsparcia.
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska
Zacisze Zmiany
Szanowna Autorko, Rozumiem, że czuje się Pani zagubiona i niezrozumiana w swoim otoczeniu rodzinnym, a Pani doświadczenia wpływają na samopoczucie i sposób, w jaki postrzega Pani siebie oraz innych ludzi. To bardzo ważne, że zdaje sobie Pani sprawę, że chce rozwijać się jako osoba i nie powielać negatywnych wzorców zachowań, które obserwuje Pani w swojej rodzinie. Pani decyzja o rozpoczęciu terapii jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego. Podczas sesji terapeutycznych można wspólnie z psychologiem eksplorować Pani uczucia, myśli i doświadczenia związane z rodziną oraz wspierać Panią w budowaniu zdrowszych relacji i strategii radzenia sobie z trudnościami.
Rozumiem, że sytuacja w Pani rodzinie może być bardzo trudna i nieprzewidywalna. Psycholog jest tu, aby wspierać i pomagać Pani w znalezieniu sposobów na radzenie sobie z tymi trudnościami oraz budowanie życia, które jest zgodne z Pani wartościami i aspiracjami. Wspólnie z psychologiem może Pani pracować nad strategiami radzenia sobie w trudnych sytuacjach rodzinnych oraz nad rozwijaniem umiejętności zarządzania emocjami i budowania zdrowych granic w relacjach.