Dzień dobry Wykryto mi w pochwie z posiewu bakterie klebsiella pneumuniae. Naczytałam się że jeśli t

1 odpowiedzi
Dzień dobry Wykryto mi w pochwie z posiewu bakterie klebsiella pneumuniae. Naczytałam się że jeśli trafi do krwi to doprowadzic może do zgonu. Czy możliwe jest żeby z pochwy przeniosła się do krwi?
Dzień dobry,

Klebsiella pneumoniae to bakteria, która naturalnie występuje w środowisku i może być częścią normalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego u niektórych osób. Jednakże, jeśli ta bakteria dostanie się do miejsc, gdzie normalnie nie występuje - takich jak drogi moczowe, płuca, czy pochwa - może powodować infekcje.

Chociaż teoretycznie jest możliwe, że bakteria Klebsiella pneumoniae przeniesie się z pochwy do krwiobiegu, jest to zdarzenie bardzo rzadkie. Infekcja krwi, nazywana sepsą, zwykle wynika z poważniejszych infekcji, takich jak zapalenie płuc, zapalenie dróg moczowych lub infekcje ran.

Jeżeli u Pani stwierdzono tę bakterię w pochwie, najprawdopodobniej lekarz zaleci odpowiednie leczenie, które najczęściej obejmuje antybiotyki. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich i wytycznych dotyczących leczenia, aby zminimalizować ryzyko poważniejszej infekcji.

Jeżeli ma Pani jakiekolwiek obawy dotyczące swojego stanu zdrowia, powinna Pani skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Pamiętaj, że większość infekcji bakteryjnych, w tym infekcje Klebsiella pneumoniae, jest skutecznie leczona odpowiednimi antybiotykami.