Dzien dobry, Wystąpił u mnie w wyniku wypadku komunikacyjnego niedowład ręki prawej. Początkowo n

1 odpowiedzi
Dzien dobry,

Wystąpił u mnie w wyniku wypadku komunikacyjnego niedowład ręki prawej. Początkowo nie umiałem ręki unieść wcale.Rok bolesnej rehabilitacji już za mną. Ruchomość powróciła jednak ręka szybko się męczy i siły nadal brak.

W badaniu MRI odc C m.in.:
Na poziomie C4-C5 wypuklina kążka na głebkość 3,5mm z uciskiem na worek oponowy. Na tym poziomie większych osteofitów nie uwidoczniono.
Badanie EMG wykonane miesiąc po wypadku: W badaniu nerwów krótkich splotu ramiennego wydłużenie latencji standaryzowanych i niskie amplitudy odpowiedzi PW z nerwów pachowego, mięsniowo-skórnego i promieniowego: w nerwie promieniowym również w części dystalnej obniżenie amplitudy czuciowej i obniżenie amplitudy odpowiedzi ruchowej w mięsniu prostowników palców wsp. Pozostałe parametry w granicach normy.
Całość badania przemawia za upośledzeniem głównie górnej części splotu barkowego.
Po około roku kontrolne badanie EMG:
W badaniu stwierdzono wydłużenie latencjiz wyraźnym obniżeniem amplitudy CMAP w mięśniu naramiennym prawym po stymulacji nerwu pachowego w punkcie ERBA. Odpowiedź dyssynchroniczna. Wydłużenie letencji końcowej końcowej z obniżeniem amplitudy w mięśniu dwugłowym po stymulacji nerwu mięśniowoskurnego. Miernie obniżona amplituda w mięśniu trójgłowym i nadgrzebieniowym po stymulacji odpowiednich nerwów. Parametry przewodzenia nerwu grzbietowego łopatki do mięśnia równoległobocznego są prawidłowe. Ciągłość badanych nerwów zachowana.
Badanie wskazuje na dysfunkcję górnej części splotu ramiennego, głównie jego pęczka tylnego z dominującym deficytem aksonalnym nerwu pachowego.

Ortopeda wciąż zaleca odbarczenie segmentu C4C5 ignorując wynik badania EMG.
Czy opisane wyniki badania EMG potwierdza konieczność odbarczenia kręgosłupa?
Skoro MRI wskazuje, że problem leży w kręgosłupie to po co wykonuje się badanie EMG?

Odbarczać czy nie? Proszę o w miarę możliwości jasną odpowiedź. Z góry dziękuję.
W MRI nie ma opisanego ucisku na korzeń nerwowy jedynie na worek oponowy. Nerw grzbietowy łopatki którego unerwienie wychodzi z poziomu C5 jest prawidłowy wiec wydaje się ze opisywane zmiany i wynikają z niewydolności splotu po urazie a nie dyskopatii i potrzeba czasu aby siła i wydolność mięśniowa wróciła mając w pamięci, że jest ryzyko ze nigdy nie wróci. Pozdrawiam