Dzień dobry! Za 2 miesiące mam 18 lat. Wydaje mi się że mam problem z moimi emocjami. Nigdy się nie

3 odpowiedzi
Dzień dobry!
Za 2 miesiące mam 18 lat. Wydaje mi się że mam problem z moimi emocjami. Nigdy się nie zakochałem i nie wiem tak właściwie czy jest coś nie tak ze mną. Mam też trudności z okazywaniem uczuć innym i unikam tego. Nie lubię też słuchać gdy ktoś mnie chwiali albo mówi coś dobrego na mój temat. Jeśli ta osoba wtedy patrzy na mnie i się uśmiecha to nie mogę po prostu patrzeć na nią, jest to dla mnie bardzo niekomfortowe. Unikam sytuacji w których robiąc coś ktoś mógł mnie pochwalić. Często uważam że powinienem komuś współczuć albo być smutnym gdy ktoś kto jest dla mnie ważny ma jakiś problem, i myślę że czasem myślę w ten sposób ale trochę na siłę, mimo że chyba tak naprawdę głęboko tak nie czuję. Nie wiem czemu tak robię wydaje mi się że sam chciałbym być bardziej uczuciowy ale tak wewnętrznie chyba nie jestem. Prosiłbym o poradę, nie chcę iść do psychologa na razie jak jeszcze nie mam nawet 18 lat i chcę tylko na razie tu zapytać.
Dzień dobry. Trudność z nazywaniem i przeżywaniem emocji nazywa się aleksytymią. Może być trudnością wrodzoną lub nabytą np. w konsekwencji traumatycznych doświadczeń życiowych. Pierwszym krokiem do zmiany może być nabycie umiejętności zauważania własnych stanów emocjonalnych. Pomaga np. zadawanie sobie pytania "co ja teraz czuję?" - w różnych sytuacjach życiowych. Na początku odpowiedź może być trudna, ale wystarczy nawet określenie, czy to co się czuje jest "raczej dobre" czy "raczej złe".
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
nieumiejętność okazywania uczuć i odczuwania emocji może być spowodowane wieloma czynnikami, może być to alekstymia, ale również to jak wyglądała Pana przeszłość. Nie bez powodu podczas wstępnej diagnozy specjaliści poruszają temat związany z relacjami z opiekunami. Zalecane jest zastanowienie się czy przypadkiem nie doszło do internalizacji, czyli stworzenia dezadaptacyjnych schematów zaobserwowanych w domu, które do tej pory przeważają w Pana życiu.
Warto zatem udać się do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad. Dzięki niemu, najprawdopodobniej specjalista pomoże odnaleźć powód Pana problemu z emocjami i przezwycięży go Pan, czego Panu życzę.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, Jakub Ławniczak.
Dzień dobry! Rozumiem, że może Pan czuć się zaniepokojony swoimi emocjami. To, że nie zakochał się Pan jeszcze, jest całkowicie normalne – każdy rozwija się w swoim tempie. Trudności z okazywaniem uczuć i przyjmowaniem pochwał mogą wynikać z niepewności lub lęku przed oceną. Proszę dać sobie czas i próbować małych kroków, takich jak akceptowanie małych komplementów. Jeśli potrzebuje Pan dalszego wsparcia, wizyta u psychologa może być pomocna, ale to decyzja na przyszłość. Na razie warto być dla siebie łagodnym.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.