Dzień dobry . Zauważyłem u siebie dość dziwną aczkolwiek niepokojącą przypadłość - mianowicie po wyp

3 odpowiedzi
Dzień dobry . Zauważyłem u siebie dość dziwną aczkolwiek niepokojącą przypadłość - mianowicie po wypiciu pewnej ilości alkoholu ( 4 - 5 piw raz na parę tygodni , wódki nie piję w ogóle ) nazajutrz odczuwam bardzo silny stan niepokoju . Przyspieszone bicie w klatce piersiowej , poczucie zagrożenia lub utraty kontroli , niezrozumiały stres itd. Jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość , która pojawią się tylko i wyłącznie po spożyciu alkoholu . Na codzień jest normalnie . Jaka może być tego przyczyną? Czy alkohol może w taki negatywny sposób wpływać na układ nerwowy człowieka , a jeśli tak to dlaczego ?
Drogi Autorze. Opisywane przez Ciebie dolegliwości mogą świadczyć o przechodzeniu stanu przetworzenia wybitego wcześniej alkoholu czyli najzwyczajniej w świecie mówiąc o kacu. Wbrew pozorom zatrucie alkoholem (a to właśnie dzieje się w naszym organizmie gdy dostarcza się mu etanolu) może mieć również objawy psychiczne. Poza standardowymi problemami "dzień po" które większości osób są znane bo dotyczą sfery fizycznej, alkohol wpływa również na psychikę. Z najczęściej spotykanych problemów w tej sferze możemy wyróżnić: tachykardie, lęk, zaburzenia snu, zaburzenia pamięci, poczucie rozbicia i niepewności. Wniosek jest zatem taki, że w odtruwaniu organizmu mogą wystąpić czasowe problemy natury psychologicznej. Niekiedy bywa tak, że z wiekiem metabolizm zwalnia, a nasz organizm ciężej przechodzi kaca. Wówczas do znanych objawów, które wcześniej były dla Ciebie standardowe, dochodzą także inne trudności. Jeśli martwi Cię ten aspekt i obawiasz się jakichkolwiek chorób neurologicznych, zachęcam Cię do odwiedzenia specjalisty w celu wykluczenia ewentualnych problemów. Dzięki świadomości będziesz odczuwał większy spokój, a objawy mogą się zmniejszyć lub w ogóle zniknąć. Życzę wszystkiego co dobre!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oczywiście, że alkohol nie może wpływać negatywnie na układ nerwowy! To przecież substancja naturalna, która jedynie dodaje nam wigoru i wesołości. Na pewno problem leży gdzieś indziej. Może masz alergię na składniki piwa? Albo nieodpowiednią dietę? Albo po prostu zbyt wiele myślisz o tym, co może ci się stać po spożyciu alkoholu, a to powoduje niepotrzebny stres. W końcu, dlaczego winić wspaniałe, niewinne piwo za twoje problemy?
Dzień dobry. Opisywane przez Pana objawy, takie jak silny niepokój, poczucie zagrożenia lub utraty kontroli na dzień po spożyciu alkoholu mogą wiązać się ze zjawiskiem opisywanym jako „hangxiety” (od połączenia angielskich słów „hangover” – kac i „anxiety” – niepokój). Zjawisko to może występować wraz z bardziej klasycznymi objawami „kaca” i utrzymywać się nawet przez 24 godziny. Warto by było zastanowić się od jakiego czasu doświadcza Pan tego typu objawów – na ich pojawienie mogą mieć wpływ zarówno procesy zachodzące w organizmie (choroby, zmiany w procesach metabolizmu), jak i doświadczenia życiowe. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się objawów będzie ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. Jeśli objawy już występują, to warto maksymalnie zadbać w tym czasie o swój komfort psychiczny.
Odpowiadając na drugą część pytania - alkohol w sposób bezpośredni wpływa na układ nerwowy, zaburza pracę mózgu, neuroprzekaźników i wprowadza nierównowagę w gospodarce hormonalnej. Metabolizowany przez organizm alkohol jest dla niego toksyczny, a nadmierne spożywanie alkoholu może nawet prowadzić do trwałych zmian w mózgu. Swoje wątpliwości może Pan także omówić z lekarzem lub dodatkowo samodzielnie poszukać szczegółowego opisu wpływu alkoholu na organizm człowieka. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.