Dzień dobry, Zawsze starałam się być silna, cokolwiek by się nie działo, dlatego wstyd mi, że przy

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
Zawsze starałam się być silna, cokolwiek by się nie działo, dlatego wstyd mi, że przyznaję się do słabości. Od jakiegoś czasu trudno mi normalnie funkcjonować, chociaż mam przyjaciół i rodzinę. Czuję się nikim, zerem. Boję się spotykać z ludźmi, a cały czas czuję presję z ich strony. Choć próbuje, nie potrafię skupić się na nauce. Są momenty kiedy wszystko jest w porządku i po chwili przychodzi załamanie. Nie chcę się wtedy przyznawać i udaje, że wszystko jest w porządku. Czasem mnie wszystko przerasta. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
wspomina Pani o tym, że od zawsze starała się Pani być silna, a przyznawanie się do słabości jest dla Pani powodem do wstydu. W życiu odgrywamy pewne role, syna, córki, matki, ojca, przyjaciela, przełożonego, podwładnego i inne. Każda z tych ról wymaga od nas zachowania w pewien specyficzny sposób, od każdej z tych ról wymaga się pewnych specyficznych zachowań, wartości, przekonań. Inni ludzie wymagają od nas, byśmy odgrywali taką, a nie inną rolę. Zastanowiłbym się czy Pani środowisko, inni ludzie lub sytuacje, których Pani doświadczała nie sprawiły, że teraz czuje Pani pewną powinność do zachowania w pewien konkretny sposób (jak silna kobieta, której nie wypada przyznać się do słabości). Proszę zadać sobie pytanie, co by się stało, gdyby przyznała się Pani (przed sobą i przed innymi), że teraz nie ma Pani siły na spotkania, naukę, obowiązki i potrzebuje Pani przerwy. Przerwy od życia w sposób, w który być może nie do końca jest Pani własny, z którym być może nie do końca się Pani w głębi serca zgadza. Tak właściwie to czym jest słabość? Czy brak sił na robienie czegoś, co nie jest zgodne z nami jest słabością?
Pozdrawiam serdecznie,
Marcel Mitraszewski

Paradoksalnie to właśnie przyznanie i proszenie o pomoc jest aktem siły. Podzielenie się własnymi słabościami wymaga odwagi i z pewnością nie jest powodem do wstydu. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas miewa lepsze i gorsze dni oraz lepsze i gorsze okresy i jest to całkowicie naturalne. Nie musimy także z problemami radzić sobie sami i ukrywać, że napotykamy trudności. Nierzadko udawanie i tworzenie pozorów, że wszystko jest u nas w porządku nasila nasze napięcie i frustracje pogarszając nasze samopoczucie i sytuacje. Z pewnością warto byłoby wraz ze specjalistą przyjrzeć się trudnościom, które Pani opisuje - poszukać ich początku, zastanowić się skąd spadek samooceny i lęk przed spotkaniami towarzyskimi, przyjrzeć się Pani emocjom.
Dzień dobry, to, że zdecydowałaś się napisać o swoich uczuciach, świadczy o ogromnej odwadze i samoświadomości. Twój opis zmiennych nastrojów, poczucia niskiej wartości i trudności w relacjach społecznych wskazuje na to, że przeżywasz coś naprawdę trudnego. Czucie się nikim, zerem i obawa przed kontaktami z ludźmi, mimo że masz wokół siebie przyjaciół i rodzinę, mogą być objawami głębszych problemów emocjonalnych. To, że próbujesz udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy w rzeczywistości jest inaczej, może dodatkowo zwiększać Twoje poczucie izolacji i stresu.
Chciałabym, abyś wiedziała, że Twoje uczucia są ważne i zasługujesz na pełne wsparcie. Nie jesteś sama w tych zmaganiach i istnieją skuteczne metody, które mogą Ci pomóc. Psychoterapeuta może pracować z Tobą nad technikami radzenia sobie ze stresem, poprawą koncentracji oraz budowaniem poczucia własnej wartości. Wszystkiego dobrego.