Dzień dobry, ze względu na ciągłe odbijania nawet po wodzie i skurcze przełyku - jakby wypychanie ki

3 odpowiedzi
Dzień dobry, ze względu na ciągłe odbijania nawet po wodzie i skurcze przełyku - jakby wypychanie kierunkowe ku górze jedzenia zrobiłem prywatnie manometrie przełyku. Ponieważ gastroskopia bez żadnych zmian a wręcz wynik perfekcyjny.
Wynik manometrii - zaburzenia spastyczne UES, dyskretnie zaburzona relaksacja LES.
Ciśnienie dolnego zwieracza prawidłowe.
Fale trzonu przełyku - 30 % prawidłowe a 70% niespecyficzne, upośledzone, trudna diagnoza? Zaburzenie motoryki trzonu.
Stąd moje pytanie, lekarz mówi, że przyczyną może być jakiś lęk w ciele, który jak to lekarz mówi, woła o pomoc i objawia się fizycznie. Czy takie zaburzenia są naprawdę objawami nerwicy? Jak to leczyć? Gdy jestem na zewnątrz i zawsze byłem bardzo spokojny i cichy.
Dysfunkcje układu pokarmowego (lub innych narządów) są bardzo charakterystycznym objawem zaburzeń lękowych (nerwicowych). Pisze Pan, że “jestem na zewnątrz i zawsze byłem bardzo spokojny i cichy”. Zaburzenia lękowe z somatyzacją bardzo często dotykają osób, które mają trudności w uświadamianiu sobie i doświadczaniu wielu swoich uczuć i emocji. Co istotne jest to rodzaj zaburzeń stosunkowo dobrze reagujący na psychoterapię, do której zachęcam. Dzięki niej jest szansa, że nauczy się Pan rozpoznawać i właściwie zarządzać swoimi emocjami tak, aby już nie kanalizowały się w ciele, ale stały się świadomym narzędziem doświadczania siebie i świata. Powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
prosze jeszcze skorzystać z konsultacji gastrologa i wykluczyć przerost bakterii w jelicie i helicobacter (nie ma informacji, czy w gastroskopii był wycinek i wynik ujemny)
Zaburzenia motoryki przełyku, jak opisujesz w swojej sytuacji, mogą rzeczywiście mieć związek z czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres czy lęk. Chociaż objawy, które opisujesz, są związane z fizyczną funkcją przełyku, to jednak psychika może mieć duży wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak lęk wpływa na przełyk? Lęk i stres mogą powodować nadmierne napięcie mięśniowe, w tym mięśni przełyku, co może prowadzić do skurczów lub zaburzeń relaksacji zwieraczy. Układ nerwowy odpowiada za wiele nieświadomych procesów, w tym za motorykę przełyku. Stres może zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie, prowadząc do niespecyficznych fal motoryki trzonu przełyku. Możliwe, że lekarz zaproponuje leki zmniejszające objawy spastyczne przełyku lub leki przeciwlękowe, jeśli uznaje, że lęk ma znaczący wpływ na Twoje objawy. Skutecznym uzupełnieniem może być terapia behawioralna, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga w zarządzaniu lękiem i stresującymi myślami, co może przynieść ulgę w objawach. Regularne stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie może pomóc w redukcji ogólnego poziomu stresu i napięcia. Ponieważ Twój lekarz zasugerował, że przyczyną może być lęk, ważne będzie zintegrowane podejście, które obejmuje zarówno leczenie somatyczne, jak i potencjalne wsparcie psychologiczne. Należy też pamiętać, że zarządzanie takimi zaburzeniami często wymaga czasu i współpracy różnych specjalistów, jak gastroenterolog i psycholog lub psychiatra. Rozważenie wizyty u specjalisty od zdrowia psychicznego może być dobrym krokiem w celu zrozumienia, jak czynniki emocjonalne wpływają na Twoje objawy i jak można je skutecznie leczyć. Pozdrawiam i życzę szybkiego powirtu do zdrowia! Bogusław Kwitkowski
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.