Dziś mój partner mógł na moich oczach się wykrwawić, fakt że jestem panikarą ale naprawdę się wystra

3 odpowiedzi
Dziś mój partner mógł na moich oczach się wykrwawić, fakt że jestem panikarą ale naprawdę się wystraszyłam. W głowie mam cały czas jego głos który woła ratunku. Przeraziłam się ile krwi mu zdołało wycuec. Mam traumę z dzieciństwa nieprzepracowaną. Jako mała dziewczynka widziałam mnóstwo krwi, gdy krzywdzili moje rodzeństwo. Od tamtej pory mam ataki panicji. Wiem że z partnerem jest już lepiej bo zabrała go karetka. Ale wciąż mam w głowie jego wołanie o pomoc. Co mam robić? Strasznie się martwię bo jestem w ciąży a to dla mnie duży stres. Ptosze o pomoc. JR
Witam,
Sytuacja opisana przez Panią nie wątpliwie jest sytuacją stresującą. My wszystcy różnie reagujemy na stres, ktoś może się zmierzyć z sytuacją, że tak powiem „na chłodno”, inni zaś są przerażeni i mają potrzebę zdystansowania się od stresora. Obie te reakcje są normalne i naturalne.
Niemniej jednak biorąc pod uwagę Pani historię traumy w przeszłości, można zastanawiać się, czy w takim momencie nie uruchamiają się u Pani flashbacki, które mogłyby świadczyć na przykład o obecności Zespołu Stresu Pourazowego bądź innych zaburzeniach występujących w wyniku traumy.
W przypadku uporczywych i nawracających objawów lekowych, flashbacków, koszmarów nocnych, uogólnionych stanów lękowych zaburzających codzienne funkcjonowanie warto zgłosić się do specjalisty (psychoterapeuty lub lekarza psychiatry), aby uzyskać rzetelną diagnozę oraz profesjonalną pomoc.
Chciałabym również zaznaczyć, iż biorąc pod uwagę fakt, że jest Pani na chwilę obecną w ciąży, w pierwszej kolejności wskazana by była terapia wspierająca, a dopiero później psychoterapia wglądowa. Wynika to z faktu, iż psychoterapia wglądowa sama w sobie jest obciążającym, nieco regresującym procesem, który nie jest wskazany dla kobiet w ciąży.
Psychoterapia wspierająca pomogłaby Pani wzmocnić się oraz radzić sobie z objawami pod czas ciąży, tak aby Pani oraz Pani dziecko mogli jak najbezpieczniej pod względem psychoemocjonalnym przejść przez etap ciąży. Natomiast po rozwiązaniu oraz okresie rekonwalescencji mogłaby Pani uczestniczyć w psychoterapii wglądowej, co pozwoliłoby Pani na przepracowanie wcześniejszych traumatycznych doświadczeń oraz na osiągnięcie długotrwałej zmiany samopoczucia i funkcjonowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Nataliia Lahodiuk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bardzo pani polecam sięgnięcie po wsparcie w postaci konsultacji psychoterapeutycznych podczas których dobierze się dla Pani najlepsze sposoby regulacji stresu i wypracuje właściwe dla Pani sposoby dbania o siebie podczas ciąży. Można się skupić na takiej pracy, żeby pani pomóc i jednocześnie nie zaszkodzić dziecku. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo spokoju, Joanna Szypuła
Bardzo Pani współczuję z powodu tego, co Pani przeżyła – zarówno w dzieciństwie, jak i teraz. Trauma, jakiej doświadczyła Pani w przeszłości, może aktualnie nasilać Pani reakcje emocjonalne, szczególnie w sytuacjach zagrożenia. Ważne jest, aby nie zostawała Pani sama z tymi emocjami, zwłaszcza że jest Pani w ciąży, a stres może wpływać na Panią i Pani dziecko.

Co może Pani zrobić:
1) Warto byłoby aby rozważyła Pani konsultację z psychotraumatologiem, szczególnie jeśli trauma z dzieciństwa nie była przepracowana. Terapia może pomóc Pani lepiej radzić sobie z lękiem i atakami paniki. 2) Inną propozycją jest zadbanie o swój oddech – techniki oddechowe mogą pomóc złagodzić napięcie i uspokoić umysł. 3) Kolejną możliwością jest rozmowa z bliskimi o swoich obawach, zwłaszcza z partnerem, gdy jego stan się ustabilizuje. Dzielenie się emocjami może przynieść ulgę.

Ważne jest, aby zadbała Pani o siebie i swoje zdrowie psychiczne – gdyż to, co Pani czuje, jest ważne i zasługuje na troskę.
Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychotraumatologiczna on-line - 280 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Maria Liszka-Dalecka

Maria Liszka-Dalecka

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Warszawa

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Marek Foremny

Marek Foremny

Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących usługi: trauma
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.