Dziwne zjawiska w obu oczach

6 odpowiedzi
Witam od około 9 miesiecy widzę bardzo uciążliwe błyski przed oczami, są na każdgo rodzaju białej powierzchni jak niebo czy ściana. Są jakby przeźroczyste/ czarne. Jest ich bardzo dużo i występują w postaci jakby iskierek, małych kropek. Kedne się lekko poruszają inne jakby migotaja i stoją w miejscu. Są widoczne stale, niezależnie od godziny i dość mocno rozpraszają. Dodatkowo widze minimalnie gorzej nocą, ale podobno to jest spowodowane stożkiem rogówki. Mam 18 lat oraz stożek rogówki. Miałem wykonywane MRI, badanie dna oka z rozszerzeniem źrenic, OCT, Gonioskopie, USG, Perymetrie (trudne badanie, ale na szczęście brak ubytków, błyski przeszkadzały mi w odróżnieniu od lampki momentami), Badanie ciśnienia, EKG serca. Wszystkie badania bez problemów. Co można zrobić w takiej sytuacji by wyjaśnić źródło wyżej wymienionych problemów? Czy może to być zwyrodnienie barwnikowe siatkówki? Najbardziej się go boje, gdyż czytałem, że ludzie z tym schorzeniem często chorują także na stożek rogówki (Nikt w rodzinie nigdy na to nie chorował, ale zdarzają sie ponoć przypadki sporadyczne). Dziękuje za jakakolwiek formę pomocy.
Do wykluczenia zwyrodnienia barwnikowego niezbędne jest badanie elektrofizjologiczne siatkówki.Jeśli jest takie podejrzenie lekarz prowadzący na pewno zleci odpowiednie badania.
pozdrawiam
AM

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Objawy z opisu wskazywać mogą na na zaburzenia związane ze zmieniającą się przeziernością ciała szklistego (męty), jednak to można ocenić tylko w badaniu bezpośrednim, podobnie jak zmiany w siatkówce oka oraz ciśnienie śródgałkowe.
Bardzo rzadkim ale spotykanym problemem jest tzw śnieg optyczny (proszę poszukać w wikipedii), którego podłoże ma wspólny mianownik z migreną. Proszę zwrócić się o pomoc do okulisty z doświadczeniem i z pewnością pojawi się odpowiedź.
Aby wykluczyć dystrofie siatkówki konieczne są badania elektrofizjologiczne - jeśli jednak pole widzenia jest prawidłowe to jest to mało prawdopodobne. Podobne objawy mogą występować okresowo w stanach niedokrwienia siatkówki lub w migrenie, częściej u osób trochę starszych. Warto jeszcze raz skonsultować obraz dna oka, OCT, PW itd.z doświadczonym specjalistą.
Dzień dobry. Z Pana/Pani opisu objawów nic nie wskazuje na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Najbardziej prawdopodobne wydają się zmiany w ciele szklistym, które pojawiły się znacznie wcześniej niż powinny ( jest to fizjologia po 65 roku życia) . Błyski równięż mogą sugerować zmiany w ciele szklistym. Dotychczasowa diagnostyka jest dość dokładna . Żeby wypowiedzieć się szerzej muszę zbadać oczy i obejrzeć badania. Podstawa to spróbować się wyciszyć , stres bardzo często generuję objawy imitujące różne choroby. Nie wygląda żeby to była sytuacja zagrażająca życiu , oczywiście rozumiem iż może być mocno przeszkadzającą w komfortowym funkcjonowaniu. Jeszcze raz podkreślam , że beż badania mogę jedynie teoretyzować., badanie jest konieczne. Równolegle warto zwiększyć w diecie warzywa, owoce kasze , pestki dyni, migdały- chyba ,że któryś z produktów uczula. Minimalna ilość czasu spędzona przy komputerze też dobrze zrobi oczom.Pozdrawiam
Alicja Błażej-Waśkiewicz
Opticador
Szanowny Panie,
Opisane przez Pana dolegliwości najbardziej pasują do zmian nazywanych mętami ciała szklistego. Zwykle nie jest to schorzenie groźne dla wzroku, jednak pojawienie się ich nagle, w dużej ilości może świadczyć o poważnych schorzeniach. Różnicowanie wymaga wizyty u lekarza okulisty. Z poważaniem, A.Czyż
W przypadku stwierdzenia nietypowych zaburzeń wzroku bardzo ważna jest ich obserwacja i wizyty kontrolne. Czasami jednokrotne badanie okulistyczne nie pozwala na zdiagnozowanie narastającego, przewlekłego problemu. Ważna jest też kontynuacja diagnostyki u jednego lekarza na tym samym sprzęcie okulistycznym w celu zdiagnozowania ewentualnej zmiany w wynikach badania okulistycznego. Celem pogłębienia diagnostyki w kierunku uwarunkowanych genetycznie chorób siatkówki polecam Profesora Krawczyńskiego z Poznania, który jest specjalistą w tej dziedzinie i oferuje możliwość badań genetycznych połączonych z wnikliwym badaniem okulistycznym siatkówki.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.