Fascykulacje mięśni

3 odpowiedzi
Witam Pani doktor. Mam następujący problem, mam 24 lata i od jakiegoś czasu występują u mnie fascykulacje mięśni- a to w udzie coś drgnie, a to w stopie. Najczęściej są to kończyny dolne, czasem jednak również górne jak i mięśnie pleców. Niedawno zaczęłam stosować wit. D, wapń, cynk, magnez i potas, może ciut pomaga, ale ciężko jak na razie mi powiedzieć, ponieważ za krótko stosuję te suplementy. Od 2 tygodni mam również bóle oczu, jakbym miała dokładniej je opisać to są to bóle zagałkowe, zwłaszcza przy poruszaniu oczami, najbardziej je odczuwam w przyśrodkowych kącikach oczu. Najbardziej nasilone są, gdy budzę się rano, jak wstanę to sporo przechodzi, jednakże cały dzień odczuwam lekki dyskomfort "za oczami" a czasem też odczuwam ucisk, jakby mi zaraz oczy miały wyskoczyć. Zaburzeń pola widzenia nie mam, żadnych mroczków, plamek i innych ubytków również nie mam. Nie pogorszył mi się wzrok. Od wczoraj biorę lek na zatoki, bo może w tym tkwi problem, chociaż dużego problemu w tym temacie nie mam. Tarczyca w porządku, panikuję, że może to być SM, w rodzinie nikt na to nie chorował. Jutro mam zamiar iść do okulisty. Byłabym wdzięczna za radę.
Witam serdecznie. Fascykulacje to szybkie skurcze grup włókienek mięśniowych. Mogą pojawiać się w różnych mięśniach. Najczęściej pacjenci odczuwają je jako "chodzenie mrówek pod skórą". Większośćprzypadków wystąpienia fascykulacji nie daje się wytłumaczyć żadną chorobą (jest to określane jako łagodny zespól fascykulacji), a pozostałe przypadki najczęściej spowodowane są zmęczeniem, niedoborami, gł. magnezu i potasu,i innych, odwodnieniem. Istnieje też grupa chorób, gdzie fascykulacje są jednym z objawów, np stwardnienie zanikowe boczne- to nie jest stwardnienie rozsiane. Diagnostyka obejmuje bardzo specjalistyczne badanie elektromiograficzne. Bóle zagałkowe także wymagają diagnostyki, przed wszystkim badań obrazowych oraz konsultacji okulistycznej. Proponuję, by objawy opisywane przez Panią ocenił obiektywnie neurolog i wtedy będzie można zastanowić się nad dalszym postępowaniem. Pozdrawiam

Nie są to typowe objawy SM i choć w SM występują rożne objawy to nie myślałabym o tym schorzeniu. Jeżeli tarczyca jest w porządku ( hormony TSH, Ft3, Ft4, usg tarczycy) proszę zrobić próbę tężyczkową ( pracownia EMG). I proszę do czasu wykonania tego badania nie łykać suplementów.
Konsultacja okulistyczna jest jak najbardziej wskazana. Dobrze też by zobaczył Panią neurolog tj fascykulacje, ważne jest też badanie neurologiczne.
Szanowna Pacjentko,
opisany obraz kliniczny jest bardzo urozmaicony. Na pewno należy wyjaśnić wiele kwestii, ale mam nadzieję, że to już się dzieje - napisała Pani m.in. że ,,od wczoraj biorę lek na zatoki" - mam nadzieję, że zalecił ją Pani laryngolog, a ,,jutro mam zamiar iść do okulisty".
Oczywiście będzie konieczna także konsultacja neurologiczna, ale nie obawiałbym się potwierdzenia Pani wizji o chorobie zwanej SM. A to dlatego, że w powyższym opisie nie ma ani jednego objawu, który mógłby sugerować taką patologię.
dr Andrzej Żytkowski