Fobia społeczna

1 odpowiedzi
Witam serdecznie, Mam poważny problem, myślę że cierpię na fobię społeczną, jestem osobą o niskiej samoocenie, są pewne sytuację, które mnie przerastają, najbardziej wszystko się ujawnia w pracy, najgorsze sytuację są w pracy podczas narady, zebrań kiedy muszę coś przeczytać , omówić kiedy nastaje cisza i wszyscy mnie słuchają w tym momencie głos drży, rumieńce na twarzy,suchość w gardle,czuję się z tym bardzo źle, myślałam już o zrezygnowaniu z tej pracy, ale życie z innymi osobami jest wszędzie, walcze sama ze sobą, nie chce tracić swojej pracy ponieważ ją uwielbiam, podczas innych sytuacji w życiu codziennym też to występuje np.zjazdy rodzinne, wywiadówki. Przez długi okres mojego życia ciężko mi było nawet jechać autobusem, tramwajem, zawsze siadałam z przodu żeby ludzi nie widzieć, załatwienie jakieś sprawy urzędowej czy rozmowa przez telefon coś załatwić..... Mam syna, nastolatka i jest mi przykro, że ma taką mame. Moje dziecko o moich problemach raczej nie wie, wręcz przeciwnie robię wszystko, staram się go wychowywać w ten sposób aby on tego nie doznał a mianowicie buduje w nim poczucie własnej wartości, Reasumując całe lata, żałuję, że wcześniej z tym nic nie zrobiłam, dlaczego tak długo się z tym męcze nie wiem .....Mam 34 lata a czuje się jak dziecko, które potrzebuje pomocy.
Witam,

faktycznie opisane przez Panią objawy sugerują fobię społeczną. Zaliczana jest ona do zaburzeń lękowych (nerwicowych) w której objawy lęku ograniczone są do konkretnych sytuacji społecznych prowadzących do chęci ucieczki lub ich unikania. W sytuacjach tych występują takie objawy jak zaczerwienienie (lub obawa przed zaczerwienieniem- erytrofobia), drżenie, kołatania serca, pocenie się i trudności z koncentracją uwagi. Objawy fobii społecznej występują u ok 3% populacji, jednak ich liczba może sięgać 10 %- z tego względu, że często osoby z tymi dolegliwościami nie poszukują profesjonalnej pomocy. Osoby z fobią społeczną dość często miewają problem z uzależnieniem od alkoholu- traktując tą substancje jako lek uspokajający, ponadto statystycznie częściej miewają epizody depresyjne- a objawy fobii poprzedzają wystąpienie depresji.
Przy stosowaniu leczenia wskaźnik pozytywnych reakcji sięga 90%- w szczególności przy kombinacji psychoterapii i farmakoterapii. Niektóre leki (np beta-blokery) mogą ograniczać objawy również doraźnie (jak np. lęku przed wystąpieniami).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.