Fragment korzenia pozostawiony w zębodole po ekstrakcji ósemki

2 odpowiedzi
Jestem po ekstrakcji lewej dolnej ósemki w dniu dzisiejszym. Ząb był zatrzymany, konieczne więc było rozcinanie dziąsła itd., ale wyszedł dość szybko, lecz już na zdjęciu RTG było widać, że jeden z korzeni jest podwinięty do góry (w stylu haczyka, bardzo cienkiego i małego). Po wyrwaniu Pani Doktor obejrzała zęba i zauważyła, że ten korzeń, dosłownie kawalątek tego haczyka się odłamał, próbowała go znaleźć, lecz stwierdziła, że to jak "szukanie igły w stogu siana", żeby to znaleźć musiałaby mi rozwiercić dużo kości i spowodować duży "uraz", więc sugeruje, by ten kawałeczek zostawić w zębodole. Ponownie dokładnie obejrzała zęba, stwierdziła, że jest zdrowy, więc nic nie powinno się złego dziać. Mimo zapewnień Pani Doktor mam pewne obawy i chciałabym poradzić się kogoś trzeciego, czy rzeczywiście stosuje się taką praktykę i zostawia taki zdrowy kawalątek głęboko w zębodole?
Pozdrawiam serdecznie!
Sz.P.
jeżeli istnieje duże ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu usuwania pozostawionego fragmentu korzenia to faktycznie jedną z metod jest obserwacja. Proszę mieć na względzie, że będą niezbędne kontrole radiologiczne raz do roku. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
Zapraszam na konsultację. Mamy na miejscu możliwość wykonania tomografii komputerowej i omówienia sytuacji ze specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej. Czasem, gdy wierzchołek leży pod nerwem zębodołowym dolnym istnieje ryzyko porażenia nerwu zębodołowego dolnego związane z anatomią tej okolicy. Czasem jest to kwestia tylko usunięcia wierzchołka zęba bez takiego ryzyka. Pomagają nam w tym specjalistyczne urządzenia m.in. ultradźwiękowe oraz mikroskop. Jeśli podejmie Pan/Pani decyzję o konsultacji – im szybciej tym lepiej, bo zębodół będzie się zarastał.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.