"GAD" jak walczyć bez farmakologii

3 odpowiedzi
Witam serdecznie. byłam u psychiatry który zdiagnozował u mnie zespół lęku uogólnionego, zostały przepisane mi leki (pregabaline75mg) lecz po niej mam gorsze ataki i szczerze mówiąc nie chciałabym do nich wracać. mam problem z dostosowaniem emocji do danej sytuacji, czasami sm i wiele innych. czy powinnam iść na terapię indywidualną (nie chcę grupowej) i czy rozmowy z psycholgoiem pomoga mi się uporać? (jestem sceptycznie nastawiona) pozdrawiam
Ta diagnoza mówi o tym, że lęk ma nieokreślone pochodzenie. Znaczy to, że osoba doświadczająca symptomów GAD'a nie ma jasności czego się boi - nie ma bezpośredniego kontaktu z tym miejscem w niej, skąd pochodzi lęk. Bardzo pomocne jest zrozumienie źródła lęku, a co za tym idzie - samego siebie w temacie lęku i jego pochodnych. Gdy osoba dojdzie do istoty rzeczy, zrozumie swój lęk i jak on wpływa na jej sytuację Wtedy to miejsce, z którego pochodził lęk nie będzie już takim niezgłębionym i przerażającym odmętem :).

Zachęcam do podjęcia terapii i do swobodnego wyrażania swojego sceptycyzmu w jej trakcie - będzie to ważny aspekt Pani bycia "w terapii". Trzymam kciuki i pozdrawiam :)!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Spotkania z terapeutą pozwolą Pani zorientować się czy pojawiające się zaburzenie ma podstawę somatyczną czy wynika z doświadczeń Pani życia. W większości przypadków terapia jest w stanie poradzić sobie z lękiem uogólnionym jednak są osoby u których bez dobrze dobranego leczenia farmakologicznego poprawa nie nastąpi i wymagają one interwencji lekowej.
Leki powinny być dobrane w taki sposób aby nie powodować objawów ubocznych. Jeżeli Pani nie jest pewna proszę podjąć wysiłek ponownej konsultacji psychiatrycznej u innego lekarza.
Danuta Wieczorkiewicz
Witam serdecznie.
Tak, terapia może wiele zmienić, poprawić jakość Pani życia. W tym kontekście być może to nawet lepiej, że nie podjęła Pani leczenia farmakologicznego, które - jeśli jest dobrze ustawione - mogłoby zdjąć objawy ale nie dać tak trwałego efektu, jak psychoterapia. To czy farmakoterapia jest niezbędna zależy od natężenia objawów zaburzenia i ich destabilizującego wpływu na życie osoby. Jeśli uznaje Pani, że jest w stanie funkcjonować na co dzień, realizować na satysfakcjonującym Panią poziomie swoje zadania, wówczas odroczenie decyzji o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego ma sens. Psychoterapia indywidualna pozwoli poznać naturę tego zaburzenia, zrozumieć funkcje i mechanizm lęku, a konkretnie wpływ myśli na emocje, lepiej radzić sobie z lękiem poprzez rozwijanie specyficznych umiejętności. Terapia nie działa tylko na objaw ale też na jego przyczyny, stąd można oczekiwać, że wypracowane efekty będą trwałe. Terapia to nie tylko rozmowy z terapeutą, także wiele aktywności i zadań pomiędzy sesjami, które mają wspierać i utrwalać pożądane zmiany. Może Pani skorzystać z terapii poznawczo - behawioralnej lub prowadzonej w nurcie integracyjnym. Jeśli mieszka Pani w Warszawie zapraszam na wstępną, bezpłatną sesję, podczas której mogłaby Pani uzyskać więcej informacji na ten temat i być może zmienić swoje nastawienie.
Pozdrawiam bardzo.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.