Gdy człowiek "głoduje" to przemiana materii się zmienia i pytanie jest takie, jaki czas potrzeba aby
2
odpowiedzi
Gdy człowiek "głoduje" to przemiana materii się zmienia i pytanie jest takie, jaki czas potrzeba aby organizm przeszedł w "tryb awaryjny" i czy jeśli przemiana materii się obniża to także zapotrzebowanie kaloryczne jest mniejsze? Jeśli tak to o ile może się zmienić?
Dziękuję bardzo dobre pytanie, jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od tego jaką mamy masę ciała, płeć, wiek i aktywność fizyczną. Zapotrzebowanie kaloryczne oblicza się na podstawie podstawowej przemiany materii dodając do tego aktywność fizyczną w ciągu dnia i wychodzi poziom całkowitej przemiany materii. Jeśli z jakiegoś względu "człowiek głoduje" wszystko zależy jakie ma rezerwy glikogenu, ile waży oraz jak długo trwa stan głodu... Jeśli chodzi o głodówki, to nie dla wszystkich są one wskazane i zawsze należy je przeprowadzić pod kontrolą lekarza lub specjalisty.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeżeli ilość dostarczanych kalorii jest poniżej wartości wymaganej do podstawowej przemiany materii, czyli nie wystarcza energii do zachowania podstawowych procesów życiowych następuje spowolnienie metabolizmu. Innymi słowy, organizm przestawia się na tryb awaryjny żeby przetrwać. Spowolnienie metabolizmu powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na kalorie, właśnie po to żeby przetrwać. Jak szybko ten proces następuje i na ile będzie trwały zależy od szeregu czynników, związanych zarówno z organizmem, jak i z tym, co się spożywa. Spowolnienie metabolizmu nie ustaje w momencie zaprzestania głodówki, jest odpowiedzialne za efekt jojo.
Głodówka może mieć także skutki psychologiczne w postaci pojawienia się obsesyjnego myślenia o jedzeniu ponieważ naturalnym, ewolucyjnie wykształconym zachowaniem jest dążenie do zaspokojenia głodu w celu przetrwania.
Głodówka może mieć także skutki psychologiczne w postaci pojawienia się obsesyjnego myślenia o jedzeniu ponieważ naturalnym, ewolucyjnie wykształconym zachowaniem jest dążenie do zaspokojenia głodu w celu przetrwania.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.