Gdzie szukac fachowej pomocy od czego zaczac?

3 odpowiedzi
Gdzie szukac fachowej pomocy od czego zaczac?
Faktycznie, jak zwrócił uwagę poprzedni specjalista, pytanie ma bardzo ogólną formułę. Widzę, że jest to pytanie z kategorii alkoholizm - tak informuje system.

Jeśli osoba zauważa u siebie problemy z samopoczuciem i skłaniają one ją do refleksji o wizycie ma do wyboru specjalistów:

1. Psychiatrę. Lekarz w zależności od objawów i ich intensywności może zaproponować leki.

2. Psychologa. Psycholog skupi się na diagnozie psychologicznej. Może udzielić porady psychologicznej, wsparcia psychologicznego.

3. Psychoterapeuty. Psychoterapeuta skupi się na diagnozie, która będzie torowała drogę psychoterapii.

4. Terapeutę uzależnień. Terapeuta uzależnień skupi się na nałogowym bądź szkodliwym wzorcu przyjmowania substancji lub wzorcu zachowania. Zaproponuje psychoterapię, której celem będzie pomoc w utrzymaniu abstynencji, w radzeniu sobie z głodem i z nawrotami, w powstrzymywaniu się od destrukcyjnego wzorca zachowania.

Psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne, ma uprawnienia do tytułu lekarza medycyny, następnie ukończyła specjalizację, ma uprawnienia do tytułu specjalisty psychiatrii.

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie.

Psychoterapeuta to osoba z wykształceniem wyższym magisterskim lub medycznym, która w ramach kształcenia podyplomowego ukończyła 4-letnie szkolenie z psychoterapii. Posiadam dyplom, certyfikat bądź stosowne zaświadczenie o ukończeniu edukacji w tym zakresie. Psychoterapeuta zobowiązany jest do superwizji klinicznej swojej praktyki pracy z pacjentami.

Pomocy można szukać w ramach gabinetów prywatnych. Warto wtedy wziąć pod uwagę kwalifikacje specjalisty.
Pomocy można szukać w ramach NFZ. Ponieważ NFZ nakłada konkretne wymogi formalne związane z możliwością kontraktowania specjalistów wyklucza to sytuację, gdzie osoba nie posiadam odpowiednich kompetencji.

W moim odbiorze powszechne jest przekonanie pacjentów, że dobra pomoc specjalistyczna zarezerwowana jest dla praktyki prywatnej. Myślę, że nie musi to być regułą. Zawsze jest to kwestia indywidualnego podejścia specjalisty.

Na NFZ do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.
Na NFZ do terapeuty uzależnień też nie jest potrzebne skierowanie.
Na NFZ do psychologa oraz do psychoterapeuty potrzebne jest skierowanie. Musi ono być wystawione w ramach praktyki państwowej. Prywatne nie są honorowane. Niekoniecznie od psychiatry. Może takie skierowanie wystać lekarz rodzinny, internista, neurolog, etc.

Wszystkiego dobrego.

W zależności jakiej pomocy Pan/Pani oczekuje.
Dzień dobry. Jeśli dobrze rozumiem pytanie dotyczy poszukiwania pomocy w przypadku choroby alkoholowej. Jeśli tak w pierwszej kolejności należałoby przeprowadzić diagnozę uzależnienia, co może przeprowadzić specjalista psychoterapii uzależnienia lub lekarz psychiatra. Jeśli zostanie zdiagnozowane uzależnienie, należy włączyć leczenie psychoterapeutyczne wg wstępnego programu leczenia uzależnień. Wówczas wraz z terapeutą Pacjent planuje cele terapii i przy wsparciu specjalisty wprowadza zmiany w sposobie myślenia, funkcjonowania, otrzymuje również psychoedukację na temat tej choroby. Form leczenia uzależnienia jest kilka, dobór zależy od wielu czynników, zatem warto skonsultować się z terapeutą uzależnień, który poprowadzi diagnozę i pomoże dobrać najlepsze dla Pacjenta rozwiązanie.