gospodarka wapniowo-fosforanowa niemowlaka

3 odpowiedzi
Dzień dobry, u mojego 3-miesięcznego dziecka stwierdzono zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej na podstawie zniekształconej główki i badania krwi:
Fosfataza alkaliczna 319 U/l (norma: 120 — 575)
Wapn całkowity w surowicy 10,7 mg/dl (8,1 — 10,4)
Fosfor nieorganiczny w surowicy 7,2 mg/dl (3,5 — 6,6)
Witamina 25(OH)D Total 46,43 ng/m (stężenie optymalne 30-50).
Nakazano odstawienie witaminy D (dotychczas 400) i podawanie dziecku wody celem wypłukania nadmiaru wapnia i fosforu (karmimy się wyłącznie piersią).
Czy dzięki ostawieniu witaminy D może dojść do samoistnego wyrównania gospodarki Ca-P? Innymi słowy - czy to standardowa suplementacja witaminą D mogła spowodować zachwianie poziomu Ca-P? Spotkałam się w opinią o konieczności rozszerzania diety i dochodzenia od karmienia piersią, co wydaje się być krokiem ostatecznym i przedwczesnym... w opinii matki-laika oczywiści ;)
Zapisałyśmy się już do Poradni Metabolicznej, lecz na konsultację musimy poczekać do jesieni. Z góry dziękuję za wszelkie informacje i wskazówki!
Na podstawie takich wyników badań krwi raczej nie stawiałbym od razu rozpoznania zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Profilaktyczna dawka witaminy D3 raczej nie powinna wywołać zaburzeń.
Równowaga wapniowo-fosforanowa to dość delikatna sprawa i zależy od wielu czynników.
Proponuję wykonać jeszcze: oznaczenie hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4) oraz stężenie wapnia i kreatyniny w moczu.
Co oznacza "zniekształcenie główki"?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem jaki był zamysł odstawienia Vit D3 skoro była w normie? Pomysł z podawaniem dziecku wody również według mnie nie ma uzasadnienia. Proponuje skontrolować w/w wyniki po odstawieniu Vit D3 i porównać z poprzednimi. Nie jest bowiem wykluczone, że u Państwa Dziecka występuje nadwrażliwość na Witaminę D3.
Niestety takie postępowanie mogłoby się odbić na w rozwoju fizycznym dziecka, myślę o zahamowaniu wzrastania z powodu dopajania wodą, przy dokarmianiu zupą mogłyby wystąpić zaburzenia karmienia piersią do odrzucenia piersi włącznie. Wyniki badań laboratoryjnych nie zawierają dużych odchyleń od normy, myślę że można zachować wyłączne karmienie piersią z dalszą obserwacją dziecka. Dla tak małego dziecka wyłączne karmienie piersią jest normą biologiczną. Poziom witaminy D3 jest prawidłowe nie zmieniałabym dotychczasowego dawkowania.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.