Gronkowiec złocisty szczep MSSA

1 odpowiedzi
Dziękuję bardzo za odpowiedź Pani Doktor w mojej sprawie dot. gronkowca złocistego - link: https: //www.znanylekarz. pl/pytanie/gronkowiec-zlocisty-szczep-mssa

Chciałbym jeszcze zadać tylko jedno pytanie i zaradzić się, a mianowicie, jestem już leczony trzecim opakowaniem klarytromycyny (skończyłem już 2 op. po 20 tabletek, tj. 40 tabletek po 500 mg, teraz rozpocząłem 3-cie). Był robiony antybiogram, ten "mój" szczep MSSA gronkowca jest wrażliwy m.in. na cefalosporyny, klarytromycynę, klindamycynę i inne. Mój lekarz POZ uważa jednak, że lepiej jest leczyć go jednym gatunkiem antybiotyku - np. klarytomycyną, niż zmieniać po jakimś czasie na inny antybiotyk np. z grupy cefalosporyn (czyli np. Zinnat). Bardzo proszę o poradę, chociaż ja oczywiście nie kwestionuję wiedzy ani zaleceń swojego lekarza POZ ale chciałbym jeszcze prosić panią Doktor o radę - czy faktycznie lepiej (skuteczniej) jest leczyć gronkowca jednym gatunkiem antybiotyku (tak jak napisałem powyżej, zjadłem już 2 op. Klabaxu 500 mg), czy po jakimś czasie trzeba zmienić? Co Pani o tym sądzi, czy raczej trzeba zmienić już ten antybiotyk na inny, czy nie? Pytam, ponieważ obawiam się, że może dojść do jakiegoś zatrucia u mnie lub do rozwinięcia się oporności gronkowca na podawany dotychczas Klabax 500 mg. Czy jeśli lekarz POZ zleci jeszcze 4-ty antybiotyk (np. wspomniany Zinnat), to czy musi być jakiś odstęp czasu między tym skończonym antybiotykiem a nowym?

Bardzo proszę o jeszcze jedną odpowiedź i dziękuję serdecznie.
Dzień dobry. Dziękuję za zaufanie. Ja również nie kwestionuję zaleceń lekarza POZ, natomiast pana leczenie jest uzależnione od tego czy i jakie objawy kliniczne występują aktualnie u pana. To powinno decydować czy w ogóle powinien być pan tak długo leczony, oraz ewentualną zmianę antybiotyku. Pozdrawiam.