hciałbym się dowiedzieć czy wit C opóźnii okres? I ile musiałbym jej spożyć by tak się stało? Jaka j

3 odpowiedzi
hciałbym się dowiedzieć czy wit C opóźnii okres? I ile musiałbym jej spożyć by tak się stało? Jaka jest dzienne zapotrzebowanie na tę wit?
Dzień dobry. Witamina C nie ma wpływu na cykl miesiączkowy. Dzienne zapotrzebowanie może się różnić od trybu życia oraz aktywności. Osoby palące papierosy mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na tą witaminę. Przyjmijmy, że przy zdrowym trybie życia wystarczy ok 60-80 mg witaminy C. Jest ona rozpuszczalna w wodzie i nadmiar nie jest kumulowany, także większe dawki też nie zaszkodzą. Polecam oczywiście dostarczanie jej z produktami nie w formie syntetycznej. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Maławska Centrum Dietetyczne Nutri-Med (Dobry dietetyk Wrocław)

Zastosowanie dużej dawki witaminy C nie opóźni cyklu miesiączkowego. Proszę jednak pamiętać o dostarczaniu jej w formie naturalnej. Pozdrawiam serdecznie. Anna Sochacka. Poradnia Dietetyczna SOCHACKA.
Dzień dobry,
Cykl menstruacyjny u kobiet nie podlega modyfikacjom poprzez czynniki takie jak witaminy. Przyjmowanie witaminy C (jak rozumiem pytanie dotyczy syntetycznej formy kwasu L-askorbinowego) nie wpłynie w żaden sposób na późniejsze pojawienie się menstruacji. Zatem nie ma takiej dawki, która mogłaby to spowodować.
Aktualne dane dotyczące zapotrzebowania na witaminę C mówią o wartościach EAR (przeciętne zapotrzebowanie) 75mg/ dobę dla mężczyzn oraz 60mg/ dobę dla kobiet.
Pozdrawiam,
Aleksandra Kubacka
Poradnia dietetyczna Zielony Pieprz