Hej moja przyjaciółka się tnie, dzisiaj mi o tym powiedziała. Porozmawiałam z nią długo powiedział

3 odpowiedzi
Hej
moja przyjaciółka się tnie, dzisiaj mi o tym powiedziała.
Porozmawiałam z nią długo powiedziałam jej że może na mnie liczyć, poleciłam jej wizyte u psychologa albe mówi że nie ufa innym i nie chce mowic o tym rodzicom bo nie chce zeby sie martwili i zeby nie byli nadopiekunczy. Nie ma problemow rodzinnych ani nikogo nie stracila po prostu jest jej zle i smutno. Rozmawiam z nią i probowalam ją namowic na psychologa ale nie chce. Co mam zrobic zeby przestala się ciąć. Ma we mnie duze wsparcie i nie wiem co robic
Witam,
Najprawdopodobniej Twoja przyjaciółka ma problemy, z którymi sobie nie radzi. Autoagresja jest jej sposobem na radzenie sobie z emocjami. Problem sam nie zniknie, a bez odpowiedniej pomocy i wsparcia może się pogłębiać. Spróbuj spojrzeć jej oczami na całą sytuację. Nie krytykuj, nie oceniaj, tylko pogorszysz sprawę. Pamiętaj, że osoba, która robi sobie krzywdę czuje wstyd i samotność. Zaoferuj wsparcie, nie ultimatum.
Przede wszystkim zapewnij ją, że jakby czegoś potrzebowała, to zawsze jej pomożesz.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, przede wszystkim przy niej bądź. Sama świadomość obecności bliskich osób daje poczucie ulgi, poczucie posiadania wsparcia. Przyjaciółka odreagowuje trudności przez autoagresję w postaci cięcia się. Często doradzanie, nakazy, nawet w celu polepszenia czyjegoś życia w naszym mniemaniu, rodzą opór. Przyjaciółka powinna sama poczuć chęć rozmowy z terapeutą o swoich trudnościach. Zaoferuj przyjaciółce wsparcie. Pomocne może być rozważenie tzw. celu minimum czyli rozmowa na temat plusów i minusów nawet pojedynczej konsultacji ze specjalistą.
Szczerze trzymam kciuki i pozdrawiam ciepło!
Żaneta Szczerba
Dzień dobry, panie psycholożki w poprzednich odpowiedziach napisały już to, co ja sam bym napisał w odpowiedzi. Dodałbym jeszcze może co daje przyjaciółce takie samookaleczenie. Tak, aby zrozumieć mechanizm. W momencie dużego napięcia emocjonalnego, przecięcie sobie skóry wywołuje ból przez co uwaga odwraca się nieco od nieprzyjemnych emocji. Dodatkowo organizm uwalnia swojego rodzaju substancje przeciwbólowe, potocznie rzecz ujmując. To wszystko tworzy taki niedobry sposób radzenia sobie w momentach, gdy przyjaciółce jest bardzo źle. Żeby tego nie robiła, trzeba by dać jej wsparcie w takich momentach przesilenia właśnie, coś co pomoże jej rozładować emocje - może to być rozmowa lub pobycie z nią w tym właśnie momencie . Jednak docelowo, jak widać z mechanizmu problemu, przyjaciółka musi wypracować sobie dobry - to znaczy - funkcjonalny sposób na panowanie nad emocjami, to może być zadanie ponad wasze możliwości. Dlatego ważne jest, aby zdecydowała się na terapię.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.